Stanjura: Návrh konsolidačního balíčku odpovídá dohodě

foto Ministr financí Zbyněk Stanjura.

Opava - Politické dohodě, ke které koaliční lídři došli před deseti dny při jednáních o podobě konsolidačního balíčku, odpovídá podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) legislativní návrh připravený pro připomínkové řízení. Stanjura při dnešní návštěvě Opavy řekl, že se na tvorbě návrhu, který ministerstvo odpoledne zveřejnilo, podílely vedle jeho úřadu ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo průmyslu a obchodu. Šéf financí očekává, že při schvalování návrh dozná změn. Ministerstva a další instituce zapojené do přípravy legislativy se budou moct v připomínkovém řízení k návrhu vyjádřit do příštího pondělí.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál zopakoval, že vláda je připravena o jednotlivých opatřeních diskutovat a opravit to, kde udělala chybu. "Zatím o ničem takovém nevím," uvedl. Vládní koalice podle něj není neomylná, ale současně není připravena ustupovat nátlaku.

"Měníme více než 50 zákonů, takže je to opravdu velký legislativní text. Bylo by neobvyklé a velmi zvláštní, kdyby k žádné změně nedošlo," řekl Stanjura dopoledne v Opavě na dotaz novinářů. Ministerstvo financí ČTK sdělilo, že meziresortní připomínkové řízení potrvá do příštího pondělí a následně úřad připomínky vypořádá. Zkrácení lhůty pro připomínkového řízení odsouhlasil podle materiálu ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti). Vypořádání zásadních připomínek na úrovni náměstků či vrchních ředitelů sekcí plánuje ministerstvo na čtvrtek 8. června, informoval Stanjura v průvodním dopisu k návrhu.

Vláda by se podle Stanjury měla návrhem zabývat ve druhé polovině června, aby balíček stihla Sněmovna projednat v prvním čtení ještě před prázdninami. Mezi schválením vládou a otevřením návrhu ve Sněmovně musí uplynout deset dní, aby se poslanci měli možnost s textem seznámit. Vzhledem k procesu, který návrh čeká při postupném projednávání v legislativní radě vlády, ve Sněmovně a v Senátu, je podle ministra "skoro jisté, že je jisté, že výsledný tvar zákona bude jiný než to, co dnes vyjde".

Vláda chce souborem daňových změn a úspor v dotacích uspořit příští rok na výdajích státu 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy snížit schodek státního rozpočtu o 94,1 miliardy korun. V dalším roce by to mělo být 53,4 miliardy korun. Podle opozice koalice místo úspor na straně státu daněmi více zatíží některé skupiny obyvatel.

Kabinet počítá v balíčku se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu. Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by pak měli tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být nižší a valorizace mírnější.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď