Expert: Doprovod motorky přináší pro ochranku nároky na logistiku či taktiku

foto Začínají bavorsko-české týdny přátelství. Příjezd prezidentské kolony, 19. května 2023, Selb.

Praha - Doprovod chráněné osoby na motorce znamená pro ochranku vyšší nároky z hlediska logistiky či taktiky, řekl ČTK bezpečnostní expert Stanislav Kazbunda. Na jízdu na motocyklu jsou někteří příslušníci ochranné služby specializovaní, jejich výcvik se vztahuje i na specifické situace, které může tento typ dopravy přinést, doplnil. Prezident Petr Pavel dnes přijel na motocyklu na zahájení Bavorsko-českých týdnů přátelství do bavorského Selbu. Doprovázeli ho dva členové ochranky, také na motorkách.

Fotogalerie

Doprovod chráněné osoby, která se dopravuje na motorce, vyžaduje od ochranky fundovanost a zkušenosti v této oblasti, řekl ČTK Kazbunda. "Samozřejmě nejen mít řidičský průkaz na motorku, ale také s ní umět jezdit," uvedl. U policejních i jiných ochranných služeb se podle něj proto vyskytují příslušníci, kteří jsou primárně cvičení na jízdu na motocyklu. Totéž se týká jiných typů vozidel.

Trénink zahrnuje nejen užívání příslušného vozidla, ale i přípravu na reakce v krizových situacích a záležitosti spojené s nezbytnou ochranou chráněné osoby, doplnil Kazbunda. Vedle obvyklých rizik dopravy se musí ochranka připravit na rizika spojená s tím, že by chtěl prezidenta někdo napadnout či nějak diskreditovat. "Což samozřejmě v případě jízdy na takovémto typu stroje je teoreticky jednodušší než při jízdě v koloně vozidel," uvedl. Ochranka se tak musí soustředit na to, aby potenciálnímu ohrožení předcházela.

Doprovod chráněné osoby na motorce je složitější z pohledu logistiky a taktiky. "A pravděpodobně by bylo obtížné, aby se jelo jen tak na projížďku bez nějakého předem stanoveného itineráře, kdy by ti strážci vůbec nevěděli, kam jedou. Ta klasická motorkářská svoboda ve stylu 'sednu a jedu, kam mě napadne' asi nepřipadá v úvahu," doplnil. Ocenil v té souvislosti, že se Pavel svého koníčku nevzdal. "Nemluvě o tom, že samozřejmě je to pro něj i zajímavé PR mezi lidmi," podotkl Kazbunda.

Deník N začátkem května napsal, že policejní prezidium pro prezidentovy bodyguardy pronajalo dva motocykly BMW, za které v následujících šesti měsících zaplatí 144.000 korun s DPH. Policie počítá s tím, že po skončení pronájmu stroje koupí. "Vzhledem k dlouhodobé potřebě zajištění této činnosti předpokládáme, že v Útvaru pro ochranu prezidenta bude trvale rozšířen počet služebních dopravních prostředků právě o motocykly," uvedl Josef Bocán z policejního prezidia.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď