Na oslavy 100 let Českého rozhlasu dorazilo do Riegrových sadů přes 20.000 lidí

foto Koncert Českého rozhlasu ke svým 100. narozeninám pro širokou veřejnost, 18. května 2023, Praha.

Praha - Na koncert k oslavám 100 let Českého rozhlasu dnes večer do Riegrových sadů v Praze dorazilo podle organizátorů přes 20.000 lidí všech generací. Zaplnili plochu atletického stadionu i jeho okolí. Mnozí sledovali dění na pódiu na velkoplošné obrazovce umístěné na travnaté ploše za plotem. Ve 20:15 si přítomní za projekce historických fotografií připomněli přesný začátek pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Moderátory koncertu byli Lucie Výborná a Jiří Holoubek. Vstup na akci byl zdarma.

Na několikahodinovém koncertu se v krátkých vystoupeních představili Marek Ztracený, Chinaski, Mirai, Aneta Langerová, Lenka Filipová, Zdeněk Svěrák, Petr Malásek, Michael Kocáb, Dagmar Pecková nebo Kateřina Marie Tichá & Bandjeez. V 19:00 se stal koncert součástí slavnostního vysílání Českého rozhlasu, v němž jako první zazněla píseň Chválím tě, země má v podání Zdeňka Svěráka a Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

U příležitosti jubilea Českého rozhlasu z obrazovky umístěné nad pódiem k divákům promluvili prezident Petr Pavel, zpěvačka Marta Kubišová, judista Lukáš Krpálek, tenistka Barbora Strýcová nebo divadelník Jiří Suchý. "Mně bude sto let za osm a půl roku, tak nám oběma přeju, aby se nám s rozhlasem dařilo vše, na co sáhneme," vzkázal Suchý.

Program doplňoval živý komentář Jana Pokorného z mobilního studia R-stream, který koncert propojil s posluchači Radiožurnálu, Dvojky a regionálních stanic Českého rozhlasu. Improvizované zprávy za potlesku posluchačů odvysílala moderátorka Jana Gulda.

Program připomněl také některé již nežijící umělce, jejichž hlasy zněly z vysílání Českého rozhlasu. Aneta Langerová za přednatočeného doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) zazpívala píseň Karla Kryla Nevidomá dívka, Rachel Skleničková duet Čistý svet přednesla společně s promítaným obrazem Miroslava Žbirky.

U příležitosti 100. narozenin se bude také 20. května konat Den otevřených dveří budov rozhlasového komplexu na pražských Vinohradech a regionálních studií Českého rozhlasu. ČRo vydává ke svému 100. výročí knihu s názvem Rozhlasto, která představuje 100 rozhlasových let ve fotografiích, plakátech a dokumentech z fondů Archivu ČRo. Křest obrazové publikace se uskutečnil na 28. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy v Praze. SOČR se k oslavám 100 let rozhlasu přihlásí několika koncerty na letošních festivalech. Mimo jiné dnes vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Aktuální výsledky výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 4. čtvrtletí 2022 a 1. čtvrtletí 2023 zaznamenaly posílení poslechu většiny stanic Českého rozhlasu a zároveň i rekordní podíl ČRo na rozhlasovém trhu. Neposlouchanějším rádiem byl v posledních dvou čtvrtletích Radiožurnál s 882.000 posluchači, což je proti loňskému druhému pololetí nárůst o 21.000.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď