Cenu Jiřího Ortena dostal Filip Klega za sbírku Andrstán

foto Slavnostní vyhlášení vítěze Ceny Jiřího Ortena, kterou udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, 15. května 2023, Klementinum, Praha. Laureát Filip Klega.

Vítězem 36. ročníku Ceny Jiřího Ortena, která se uděluje talentovaným autorům do 30 let, je Filip Klega. Autor upoutal porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů svou undergroundovou básnickou sbírkou Andrstán, která je jeho debutem. Ukázka ze sbírky v podání autora doprovodila dnešní vyhlašování vítězů v pražském Klementinu, kde úryvky ze svých textů přečetli také další dva nominovaní autoři.

Těmi byli Anna Sedlmajerová se sbírkou Bizarrum multiflorum a Ondřej Škrabal se souborem krátkých próz Cesta k billboardu. Další čtyři knihy z 23 přihlášených titulů zaujaly svými kvalitami porotu natolik, že ačkoli nebyly zahrnuty do trojice nominovaných titulů, jsou zařazeny na takzvaném long listu knih, které stojí za přečtení. Jedná se o básnickou sbírku Atrina Matuštíka Naše řeč, básnický debut Eleny Pecenové Jako bych očima fotografovala stále ty stejné snímky, sbírku Kostlivec světa / Cyklolineár od Ladislava Zářeckého a prozaický debut scenáristky Sáry Zeithammerové Stehy.

Vítěze vybrala odborná porota, v níž zasedli spisovatel, básník, kulturní organizátor a překladatel Ondřej Buddeus, literární kritik a filozof Petr Fischer, redaktor a básník Jonáš Hájek, básník a literární teoretik Libor Staněk a literární historička a teoretička Alena Šidáková Fialová. Předsedou poroty byl Petr Fischer.

Klega se narodil v roce 1992 v Ostravě. Je členem undergroundového uskupení Vítrholc, kde recituje a hraje na baskytaru. Spolupořádá autorská čtení Omlatina. Ve své debutové sbírce Andrstán, kterou vydalo nakladatelství Větrné mlýny, se Filip Klega ukazuje jako přední představitel "nového undergroundu".

"Sen o pokračování undergroundové estetiky dlouho připomínal nostalgickou hru. Brněnské uskupení Vítrholc však vytrvalo a dočkalo se nástupu nové generace, která underground nejen vzývá, ale je nucena ho také nově žít. Filip Klega je předním představitelem tohoto ´nového undergroundu´ – nejen, že ví, co znamená trapná poezie, ale jejími prostředky dovede umně vytvářet gesta a mikropříběhy typické pro věk prekarizace," uvedla porota.

"Mé texty lavírujou mezi cestopisy, trapnou poezií, hláškami a příběhy postaviček – za tímto vším ale stojí neodkladná existence, sociální kritika a jedno velké nic v každém z nás. Když o něm víme, může se stát cokoliv," doplnil Filip Klega.

"Filipa Klegy si vážím. Jde do psaní tělem. Nebojí se být blbý. A při tom riskantním podnikání si dovede před světem i před sebou ubránit to neméně důležité – odstup. Jeho texty jsou chytlavé, reprezentují typ spotřební poezie, vhodné pro veřejná vystoupení. Nejsou ale jen vtipné, používají vtipnost pro svůj účel," uvedl v laudatiu Jonáš Hájek.

Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka, Sára Vybíralová nebo Anna Cima. České literární centrum zprostředkuje tvůrčí pobyt. Cena je spojena s prémií pro vítěze ve výši 50.000 korun, od roku 2020 jsou sumou 10.000 korun odměněni i oba další nominovaní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď