Fiala jednal s indonéským prezidentem, mluvili i o výstavbě nové metropole

foto Czech Prime Minister Petr Fiala, left, share a light moment with Indonesian President Joko Widodo, right, during their meeting at the Presidential Palace in Bogor, West Java, Indonesia, Tuesday, April 18, 2023.(AP Photo/Achmad Ibrahim)

Jakarta – Indonéský prezident Joko Widodo při dnešní schůzce s českým premiérem Petrem Fialou v Jakartě vyzval české firmy, aby se podílely na projektu nové indonéské metropole Nusantary. Ta má jako administrativní centrum v budoucnu nahradit stávající přelidněné a znečištěné hlavní město Jakartu, které je rovněž ohrožováno záplavami. Podle indonéského prezidenta by se české firmy mohly uplatnit mimo jiné při zajištění veřejné dopravy.

Fiala uvedl, že Česká republika má zájem se do projektu zapojit. "Pro české podnikatele... je příležitost hlavně v oblasti smart cities, ale i v oblasti inženýrských sítí, dodávek telematiky či městského mobiliáře," řekl.

Český premiér také připomněl, že indonéské letecké společnosti mají zájem o 17 českých civilních letadel L410 z Kunovic. První kontrakty by se měly podepsat už letos a české firmy se také výrazně podílejí na modernizaci indonéských letišť.

Velký potenciál má podle českého premiéra v Indonésii obranný průmysl. "České firmy se tady ucházejí o miliardové kontrakty na modernizaci místní armády. Úspěšná je tady v Indonésii například společnost Czechoslovak Group," prohlásil premiér.

Podle dřívějších informací by strojírensko-zbrojařský holding Czechoslovak Group měl Indonésii dodat ve spolupráci s tureckým partnerem systém protivzdušné obrany středního dosahu a systém taktických balistických raket. Zakázka pro indonéské ministerstvo obrany má hodnotu přes 500 milionů eur (téměř 11,7 miliardy Kč).

Český premiér po jednání v prezidentském paláci Bogor zdůraznil, že Indonésie je pro Českou republiku a Evropskou unii velmi důležitým partnerem. Během této návštěvy bude podepsáno osm smluv a memorand o spolupráci v různých odvětvích. Především v oblastech dopravy, obrany, kyberbezpečnosti, ale například i memoranda mezi univerzitami, dodal Fiala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď