ČS dokončila nákup úvěrů Sberbank CZ, zaplatila 41,05 miliardy

foto Sberbank CZ a.s., logo, štít na pobočce banky Strossmayerovo náměstí v Praze.

Praha - Česká spořitelna dokončila nákup úvěrového portfolia Sberbank CZ. Převod úvěrového portfolia očištěného o nesplácené a jinak problémové úvěry stvrdil zápis v rejstříku . Za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila spořitelna 41,053 miliardy Kč.

Věřitelé, mezi nimiž je například řada měst či obcí, by se podle ní mohli dostat alespoň k části svých peněz ve druhé polovině letošního roku. Například Kraj Vysočina má ve Sberbank CZ blokovaných 2,4 miliardy Kč a město Jihlava 150 milionů korun.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

V dubnu se budou převádět data k úvěrům klientů ze Sberbank CZ do spořitelny. V době převodu ještě budou moci tito klienti splácet své úvěry a řešit neodkladné záležitosti týkající se správy převáděných úvěrů přes Sberbank CZ, avšak od 1. května 2023 jim již bude plnou obsluhu poskytovat Česká spořitelna. Smluvní podmínky úvěrů, včetně úrokových sazeb dohodnutých ve Sberbank CZ se převzetím úvěrového portfolia Českou spořitelnou nemění. Do konce dubna tedy budou klienti splácet své úvěry na účty ve Sberbank CZ, od 1. května pak na nové účty ve spořitelně.

O podrobnostech ohledně dalších splátek úvěrů budou všichni klienti během měsíce dubna písemně informováni. "Jsme rádi, že jsme pomohli vyřešit situaci věřitelů Sberbank CZ a zároveň můžeme ve spořitelně poskytnout naše služby klientům, kterým Sberbank CZ v minulosti poskytla hypoteční a jiné úvěry,“ uvedla členka představenstva České spořitelny Daniela Pešková.

"Vypořádáním kupní smlouvy s ČS jsme získali klíčové finanční prostředky potřebné k uspokojení pohledávek věřitelů Sberbank CZ. V tuto chvíli také dokončujeme prodej korporátních dluhopisů náležejících do majetkové podstaty Sberbank CZ a otevřeli jsme i nabídkové řízení na prodej zbylé části úvěrového portfolia banky,“ uvedla Lužová.

Věří proto, že bude moci přistoupit k vypořádání pohledávek věřitelů formou částečného rozvrhu ve druhé polovině letošního roku. Získaná kupní cena společně s dostupnou hotovostí banky, včetně narostlých úroků, a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ bude postačovat k plnému uspokojení věřitelů v první skupině (garanční systém) i druhé skupině (fyzické osoby a malé a střední firmy). S velkou pravděpodobností umožní i téměř stoprocentní uspokojení věřitelů ve třetí skupině, což jsou kraje, města, obce a velké společnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď