Apropos Architects začne připravovat český pavilon pro Expo 2025

foto Jednatel architektonického studia Apropos Architects Michal Gabaš (vlevo) a generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška při podpisu smlouvy o dílo, jejímž předmětem je příprava projektové dokumentace českého pavilonu na Expo 2025 v japonské Ósace.

Praha - Smlouvu o stavbě českého pavilonu pro Expo 2025 v Ósace dnes na ministerstvu zahraničních věcí (MZV) podepsal generální komisař české účasti na světové výstavě Ondřej Soška s jednatelem Michalem Gabašem z architektonického studia Apropos Architects, které vyhrálo architektonickou soutěž. Vítězství studia oznámil Soška se sedmičlennou porotou 7. března, na základě smlouvy nyní začne s přípravou projektové dokumentace pavilonu. Podpisu smlouvy se dnes účastnil také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) a japonský velvyslanec v České republice Hideo Suzuki.

Fotogalerie

"Od zahájení výstavy Expo 2025 nás dnes dělí pouhých 744 dní a časový harmonogram je velice napjatý. Jsem proto rád, že se nám daří úspěšně posouvat důležité milníky, jakým je i dnešní podpis smlouvy s vítězem architektonické soutěže," řekl Soška. Dodal, že vybraný projekt představí v Japonsku um a kreativitu v podobě unikátního pavilonu z českého skla, které je pro Česko typické.

Návrh pavilonu od Apropos Architects vybrala sedmičlenná porota, která volila mezi 38 soutěžícími. Na přípravě projektové dokumentace se bude podílet také japonské studio Kino Architects. Podle smlouvy musí Apropos Architects odevzdat kompletní projekt do 15. prosince letošního roku, uvedl Gabaš. Realizace se následně posune do další fáze, kdy bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Pavilon bude podle Gabaše zasklen zvenčí kvalitním českým sklem uměleckého pojetí, a bude vypadat jako zářivá spirála. Střed pavilonu bude tvořit auditorium, které bude podle Gabaše sloužit jako multifunkční prostor, například k pořádání výstav či koncertů. Kolem auditoria povede cesta nahoru až ke střeše pavilonu, nastínil Gabaš. Doplnil, že právě tato cesta bude zároveň výstavním prostorem pro jednotlivé projekce a expozice.

"Návštěvník, který prochází tím pavilonem nahoru, zažívá takový exkluzivní zážitek v kombinaci denního světla těch exponátů a postupně gradující cesty, a dostane se na střechu pavilonu, kde je krásný rozhled na moře. Máme úplně skvělou parcelu přímo na pobřeží," řekl ČTK Gabaš.

"Vítězný pavilon od architektonické kanceláře Apropos Architects, který vybrala porota v čele s přední architektkou Evou Jiřičnou, považuji za mimořádně vizuálně i funkčně atraktivní a jsem přesvědčen, že nabídne důstojný domov pro ambiciózní českou národní prezentaci na EXPO 2025," řekl Lipavský.

Výstava se bude konat od dubna do října 2025, jejím hlavním tématem je "vytváření budoucí společnosti pro naše životy". Organizátoři podle Sošky předpokládají, že výstavu navštíví až 28,5 milionu lidí. Do Ósaky se Expo vrátí po 55 letech. Tehdejší československý pavilon architekta Viktora Rudiše přilákal podle MZV zhruba 11 milionů návštěvníků.

Vláda odsouhlasila rozpočet české účasti na 290,2 milionů korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů se má financovat z externích zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď