Návštěvníci Klementina si budou moci projít novu barokní trasu

foto Prohlídka Klementina (na snímku barokní knihovna) při příležitosti zahájení provozu nové prohlídkové trasy. 28. března 2023, Praha.

Praha - Návštěvníci pražského Klementina si budou moci od počátku dubna projít novou barokní trasu a nahlédnout do unikátních prostor včetně barokní knihovny. Prohlídky spouští Národní knihovna ve spolupráci se společností Prague City Tourism. Chtějí představit objekt nejen jako historickou památku, ale i stále živý komplex užívaný vědci i studenty. Novinářům to dnes řekli zástupci obou institucí.

Fotogalerie

"Klementinum není jenom objekt samotný, ale je i sídlem Národní knihovny a přirozeným kulturním a vzdělávacím centrem po celá staletí. Zároveň je skvostem barokní architektury, jedním z největších souvislých areálů na území Prahy a možná i České republiky," uvedl generální ředitel knihovny Tomáš Foltýn. Spolupráce s Prague City Tourism je podle něj příležitostí, jak povědomí o Klementinu rozšířit mezi návštěvníky hlavního města.

"Nová barokní trasa bude propagovat i méně známá historická místa, na která chceme nalákat turisty se zájmem o zdejší místopis, ale rovněž nabídne i exkluzivitu a přístup na místa, kam se běžný cestovatel většinou nedostane," doplnil předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro. Turisté se podle něj v Praze zaměřují zejména na hlavní trasu ze Staroměstského náměstí přes Karlův most na Pražský hrad. "Jen málokdo ví, že o pár desítek metrů dále na ně čeká takovýto skvost," uvedl. Právě spolupráce knihovny a společnosti to má změnit.

Klementinum se tak dostane na kombinované vstupenky s ostatními objekty spravovanými společností, jako jsou Staroměstská radnice, mostecké věže, Petřínská rozhledna či Svatomikulášská městská zvonice. Barokní trasa bude rovněž součástí nabídky v rámci městské karty Prague Visitor Pass.

Prohlídka potrvá zhruba 50 minut. Zpočátku bude v angličtině a češtině, později se podle zástupců společnosti rozšíří o další jazyky podle zájmu. Barokní trasu bude možné projít pouze s kvalifikovaným průvodcem. Návštěvníci nahlédnou do barokního knihovního sálu, uvidí astronomickou věž či meridiánovou síň, která nabízí pohled na pozdně renesanční astronomické mechanismy z doby rudolfínské Prahy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď