EK odmítla návrh ČTÚ na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty

foto Sídlo Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v Praze Vysočanech.

Brusel/Praha - Evropská komise opět odmítla návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v České republice. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Podle ČTÚ ani návrh doplněný Evropskou komisi nepřesvědčil, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a že tím dochází k omezování konkurence.

"ČTÚ poukázal na skutečnost, že maloobchodní ceny mobilních telekomunikačních služeb jsou v České republice obzvlášť vysoké. Virtuální mobilní operátoři podle ČTU nejsou schopni nabízet konkurenceschopné služby kvůli údajně nevýhodným vstupním podmínkám. ČTÚ proto navrhl označit všechny tři mobilní operátory, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, za subjekty disponující společnou významnou tržní silou," uvedla Evropská komise. Podle jejího názoru však ČTU neprokázal, že byla naplněna kritéria pro společné dominantní postavení.

Komise má i přes doplněné argumenty v analýze ze strany ČTÚ za to, že v České republice existují další regulační nástroje, které mohou napomoci nedokonalou konkurenci zlepšit, a proto se rozhodla vetovat návrh ČTÚ, směřující k nejsilnějšímu regulačnímu nástroji, kterým ČTÚ jako regulátor disponuje, uvedl v tiskové zprávě úřad. "Komise se konkrétně domnívá, že závazek národního roamingu a závazky velkoobchodní nabídky v návaznosti na aukci kmitočtů 700 MHz mohou přispět ke zlepšení situace na velkoobchodním i maloobchodním trhu," dodal úřad.

ČTÚ rovněž uvedl, že bere rozhodnutí Evropské komise na vědomí a že nyní bude především pokračovat v prověřování plnění závazků z aukcí kmitočtů. Dodal, že bude i nadále vývoj na trhu mobilních služeb v České republice monitorovat.

"Jakkoliv si je ČTÚ vědom, že z hlediska kvality poskytovaných mobilních služeb a jejich dostupnosti si Česká republika nestojí špatně, bude i nadále věnovat pozornost cenové úrovni," slíbil úřad. V případě že by se situace na trhu v následujícím období nezlepšila, hodlá úřad opětovně posoudit existenci předpokladů pro uplatnění regulace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď