Téměř 30 ukrajinských uprchlíků čistilo jihlavský park Malý Heulos

foto Téměř 30 ukrajinských uprchlíků včetně mnoha dětí čistilo od odpadků městský park Malý Heulos jako poděkování za to, jak Češi pomáhají lidem z Ukrajiny, 25. března 2023 Jihlava.

Jihlava - Téměř 30 ukrajinských uprchlíků včetně dětí dnes čistilo v Jihlavě městský park Malý Heulos. Brigádu uspořádala ukrajinská komunita jako poděkování za to, jak Češi pomáhají všem lidem z Ukrajiny, kteří sem utekli kvůli válce. ČTK to dnes řekl Radim Fiedler z organizace F Point.

"Ukrajinci byli nadšení, na uklízení se úplně vrhali. Zajímavé bylo, že ženy přišly velice krásně upravené. Byl to takový paradox, kontrast k těm pytlům na odpad. Šlo nám také o to, aby to byla akce proti náladám v Česku, kdy někteří Češi říkají, že jim Ukrajinci berou peníze, že jsou bordeláři. Dělám s nimi (uprchlíky) rok, neříkám, že s nimi nemám některé špatné zkušenosti, ale vesměs pozitivní," řekl Fiedler.

Do úklidu se zapojilo 27 utečenců, z toho dva muži a hodně dětí. Ukrajinská komunita se tak rozhodla dát opět veřejně najevo svoji vděčnost za českou podporu. Myšlenka se zrodila mezi samotnými Ukrajinci, kteří se obrátili na F Point, aby jim pomohl s organizací. "Jsem velmi ráda, že se taková příležitost koná v našem městě Jihlava, městě, které se pro dobu války na Ukrajině stalo našim druhým domovem. Máme možnost přispět k tomu, aby bylo v předvečer jara a jarních svátků čisté. Tak, jak jsme to dělávali doma, když se příroda probudí a hlas ptáků vybízí k práci na dvoře," uvedla Ukrajinka Natalie Pavlovová.

V Jihlavě funguje od loňského března Ukrajinský dům. Tvoří ho dvě patra pro dočasné ubytování a přízemí, kde je ukrajinské komunitní centrum. Podle ředitelky F Pointu Dany Fiedlerové žije v Jihlavě přes 3800 lidí, kteří přišli kvůli válce z Ukrajiny. Takřka 1800 z nich jsou ženy, s nimiž přišlo přibližně 1100 dětí. F Point jim pomáhá s integrací. Spolupracuje také s místními školami. Ukrajinské děti, pro které už nebylo volné místo v mateřské škole, navštěvují v Ukrajinském domě hernu. Věnují se jim odborníci i dobrovolníci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď