První dáma Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

foto Ilustrační foto - Nový český prezident Petr Pavel končí dvoudenní návštěvu Polska, 17. března 2023, Řešov. Program manželky prezidenta Petra Pavla Evy Pavlové. Prohlídka Medevac Hub Jasionka.

Praha - První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.

Pavlová se během prvních dvou týdnů po inauguraci prezidenta Petra Pavla zúčastnila jeho tří zahraničních cest na Slovensko, do Polska a do Německa. Řeháková připomněla, že většinu bodů programu měl prezident se svou manželkou společné, částečně se ale Pavlová věnovala separátnímu programu. "Aby se mohla věnovat vlastním tématům, jako jsou rovné příležitosti žen, vzdělávání, sociální otázky, podpora samoživitelů nebo psychické problémy dětí a nedostatek dětských psychologů," uvedla Řeháková.

S Jurajem Rizmanem, partnerem slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, Pavlová mluvila o sociálních tématech, bavili se také podle mluvčí o konkrétní pomoci prostřednictvím charity. Na programu měla společně s prezidentem Pavlem například uctění památky obětí vražd u gay baru a zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

V Polsku kromě prohlídky Královského hradu a starého varšavského města nebo setkání s krajany Pavlová navštívila agenturu Frontex, centrum pomáhající ukrajinským uprchlíkům a centrum Jasionka Medevac Hub, které pomáhá ukrajinským pacientům.

V Německu tento týden první dáma mluvila s manželkou německého prezidenta Elke Büdenbender o současné situaci na Ukrajině a integraci ukrajinských dětí do škol v Česku i v Německu. Setkala se i se Sabine Grušou, zakládající členkou představenstva spolku Němečtí přátelé a podporovatelé Nadace Olgy Havlové a vdovou po spisovateli a bývalém velvyslanci a ministrovi Jiřím Grušovi. "Inspirativní rozhovor a milé shledání, které rády zopakujeme v Praze," uvedla Pavlová. Mluvila také s Danuší Siering, českou krajankou v Berlíně, která se věnuje česko-německým vztahům. Navštívila i Památník holocaustu v Berlíně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď