Rusko podle televize Welt pečlivě sleduje Pavlova slova o válce na Ukrajině

foto Ilustrační foto - Nově zvolený prezident Petr Pavel vystoupil v Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) při návštěvě Německa, 21. března 2023, Berlín.

Berlín/Moskva - Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. V německé televizi Welt to řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. K výroku českého prezidenta se dnes vyjádřil i tajemník ukrajinské bezpečnostní rady, podle kterého ukrajinský protiútok není časově omezen a bude pokračovat až do osvobození veškerého ukrajinského území v hranicích z roku 1991.

"S mimořádnou pozorností je zde sledováno to, co nový český prezident řekl. Petr Pavel uvedl, že Ukrajina má pro očekávanou jarní ofenzivu jen jednu šanci, protože Západ také nemá nekonečné prostředky a zbraně, aby mohl Ukrajinu v dohledné době vybavit na další ofenzivu. A to je zde, jak jsem řekl, s velkým zájmem sledováno," řekl moskevský zpravodaj televize Welt.

Ruský postoj je podle zpravodaje takový, že chystaný ukrajinský protiútok musí být zastaven za každou cenu. "Pokud by se Ukrajině podařil průlom, mělo by to pro Rusko katastrofální následky," dodal.

Pavel v Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) řekl, že letošní rok bude rozhodující, neboť ani jedna ze stran konfliktu nebude mít kapacity pro další ofenzivy. Rychlé poskytnutí zbraní, které Kyjev nyní potřebuje, je tak podle českého prezidenta i v zájmu Evropy.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov podle serveru RBK-Ukrajina odmítl názory ohledně "jediné šance" a poslední možnosti pro ukrajinskou protiofenzívu. "Náš protiútok bude pokračovat až do hranic z roku 1991 a stejně jako boj za svobodu není časově omezen," prohlásil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď