Vlády loni získaly z prodeje emisních povolenek rekordních 63 miliard USD

foto Kouř, smog, průmysl, elektrárna, emise, ekologie - ilustrační foto

Londýn - Vlády po celém světě loni získaly z prodeje emisních povolenek v systémech obchodování s emisemi rekordních 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Je to o 6,8 procenta více než v roce předchozím. Mnoho zemí posílilo své ambice na snížení znečištění ovzduší navzdory rekordně vysokým cenám energií po ruské invazi na Ukrajinu. Vyplývá to ze zprávy mezivládního fóra International Carbon Action Partnership (ICAP).

Mnoho zemí a regionů spustilo systémy obchodování s emisemi (ETS), aby stanovily cenu emisí oxidu uhličitého (CO2), a motivovaly tak podniky k investicím do nízkouhlíkových technologií. To jim má pomoci splnit klimatické cíle.

"Místo toho, aby energetická krize oslabila klimatické ambice, přiměla vlády k rychlejšímu ukončení závislosti na fosilních palivech za podpory takových postupů, jako je obchodování s emisemi," uvedl šéf ICAP Stefano De Clara.

V letošním roce by mělo být po celém světě v provozu 28 systémů obchodování s emisemi. Tyto ETS pokrývají zhruba 17 procent globálních emisí.

V rámci ETS vlády stanoví postupně se snižující horní limit emisí, které sektory nebo skupiny sektorů mohou vypouštět. Pro tyto emise vytvoří povolenky, které se prodávají v aukcích. Podniky musejí koupit jednu povolenku za každou tunu CO2, kterou vypustí.

Nejzavedenějším systémem obchodování s povolenkami je evropský EU ETS. Ceny v tomto systému loni vzrostly v průměru na 83 dolarů za tunu z 65 dolarů v roce 2021. Země EU a zákonodárci se loni dohodli na reformách trhu s povolenkami, které mají vést k rychlejšímu snižování emisí.

Cena povolenek v Kalifornii a Québecu, které mají propojené systémy, loni vzrostla na 28 dolarů z 22 USD v předchozím roce. V čínském systému loni průměrná cena povolenky činila osm dolarů, což je o jeden dolar více než v roce 2021.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď