Ústí nad Labem má dál zájem o vodíkové autobusy, stanici i čističku

foto Představení vodíkového autobusu Solaris Urbino 12 Hydrogen, 6. června 2022, Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem má nadále zájem o vodíkové autobusy, plnicí stanici i čističku. Samospráva má od Evropské komise zprávu, že na projekty přispěje, na čističku jen pokud bude sloužit pouze pro dopravní podnik. Město podle primátora Petra Nedvědického (ANO) má v plánu služby nabídnout také soukromníkům a zvažuje, že do čisticí stanice investuje buď ze svého rozpočtu nebo se spojí se Spolchemií.

Fotogalerie

Autobusy i vodíková plnicí stanice by měly být financovány z Fondu spravedlivé transformace. Primátor podotkl, že se celá akce zhruba o rok a půl zpozdila. "Nechtějí zatím podpořit výstavbu čisticí stanice pro vodík. Vodík musí do čerpací stanice vstupovat v nějaké kvalitě. Oni říkají: 'Pokud chcete podporu na toto čištění, tak bude čištění muset sloužit pouze pro podnik města Ústí nad Labem'," uvedl Nedvědický. Evropská komise možná bude souhlasit s využitím čističky i pro vozidla krajské dopravy.

Město ale počítalo s vybudováním veřejné stanice, proto uvažuje o tom, že čisticí stanici asi za 100 milionů korun vybuduje ze svých prostředků. V úvahu pak podle Nedvědického připadá spolupráce mezi městem a Spolchemií, kde má stanice vzniknout. "Pokud Evropská komise neustoupí ani o kousek, chceme rozhodně investovat," uvedl primátor. Další problém podle něj představuje samotný vodík, který by dodávala místní chemička. Vodík se vytváří pomocí elektrolýzy, tedy za použití vody a elektrické energie. Elektřina je však dodávána z jaderné elektrárny, což Evropská komise považuje za méně ekologické.

Město již vybralo dodavatele vodíkových autobusů a na stavbu čerpací stanice má platné stavební povolení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď