Ve finálové pětici Fotbalisty roku jsou Barák, Hložek, Schick, Souček a Staněk

foto Fotbalový útočník Patrik Schick na snímku z 20. září 2022.

Praha - V užší nominaci na ocenění v anketě Fotbalista roku 2022 nechybějí dva její bývalí vítězové záložník Tomáš Souček a obhájce prvenství útočník Patrik Schick. Pětičlenný finálový výběr doplňují záložník Antonín Barák, ofenzivní univerzál Adam Hložek a brankář Jindřich Staněk. Vítěz bude vyhlášen v pondělí. O složení nejlepší pětice informoval v tiskové zprávě pořadatel ankety Fotbalová asociace ČR (FAČR).

O pořadí rozhodovali členové fotbalové akademie, do níž patří prvoligoví trenéři, kapitáni prvoligových týmů, reprezentanti s minimálně 31 starty v národním týmu, vítězové uplynulých ročníků, zástupci médií a FAČR.

Nejblíže k finálové pětce měl obránce Vladimír Coufal, který obsadil šesté místo. Jeho klubový spoluhráč z West Hamu a reprezentační kapitán Souček se může nejlepším českým hráčem roku už potřetí. Anketu ovládl v letech 2019 a 2020.

Tentokrát ale nepatří k největším favoritům stejně jako obhájce Schick, který se sice stal vloni na jaře druhým nejlepším střelcem německé ligy, ale na podzim se mu gólově tolik nedařilo. V závěru roku ho navíc přibrzdilo zranění.

V nejlepší pětce figuruje také Schickův klubový spoluhráč z Leverkusenu Hložek, jenž v německém klubu nabral výraznější formu až na začátku letošního roku. Čtvrté místo v anketě z roku 2017 může vylepšit záložník Fiorentiny Barák.

Největším favoritem je ale plzeňský gólman Jindřich Staněk, který vloni na jaře pomohl svými výkony Viktorii k nečekanému ligovému titulu a na podzim pak k postupu z kvalifikace do skupiny Ligy mistrů. Z brankářů naposledy triumfoval za rok 2018 Tomáš Vaclík.

Ve finálové trojici mezi trenéry nechybí Michal Bílek, jenž vloni dovedl Plzeň k titulu a do skupiny Ligy mistrů. Doplňují jej Jindřich Trpišovský z pražské Slavie a Martin Svědík, který se Slováckem dosáhl na triumf v domácím poháru a historický postup do skupiny Evropské konferenční ligy.

Do finálové trojky mezi ženami se dostaly dvě bývalé vítězky ankety obhájkyně Andrea Stašková a Kateřina Svitková a s nimi brankářka Olivie Lukášová. V tříčlenné nominaci na talent roku jsou sparťané Kryštof Daněk s Martinem Vitíkem a brněnský Michal Ševčík.

Nového člena nebo členy také získá Síň slávy. Vítězové anket budou slavnostně vyhlášen v pondělí večer v pražském hotelu Hilton.

Anketa Fotbalista roku 2022:

Finálová nominace (řazeno abecedně): Antonín Barák (Verona/Fiorentina), Adam Hložek (Sparta Praha/Leverkusen), Patrik Schick (Leverkusen), Tomáš Souček (West Ham), Jindřich Staněk (Plzeň).

Další pořadí: 6. Vladimír Coufal (West Ham) 120 b., 7. Jakub Brabec (Aris Soluň) 80, 8. Ondřej Lingr (Slavia Praha) 51, 9. Tomáš Vaclík (Olympiakos Pireus) 35, 10. Adam Vlkanova (Hradec Králové/Plzeň) 31, 11. Michal Sadílek 30, 12. Václav Černý (oba Twente Enschede) 24, 13. Tomáš Holeš (Slavia Praha) 23, 14. David Zima (FC Turín) 17, 15. Lukáš Kalvach (Plzeň) 11, 16. Pavel Kadeřábek (Hoffenheim) 8, 17. Tomáš Chorý (Plzeň) a Jiří Pavlenka (Brémy) oba 7, 19. Lukáš Hejda (Plzeň), Marek Matějovský (Mladá Boleslav), Milan Petržela (Slovácko) a Jakub Řezníček (Zbrojovka Brno) všichni 6, 23. Mojmír Chytil (Olomouc), Václav Jurečka (Slovácko/Slavia Praha) a Lukáš Provod (Slavia Praha) všichni 4, 26. Václav Jemelka (Olomouc/Plzeň), David Jurásek (Slavia Praha), Jan Kuchta (Spartak Moskva/Sparta Praha) a Petr Ševčík (Slavia Praha) všichni 3, 30. Kryštof Daněk (Olomouc/Sparta Praha), Milan Havel (Plzeň), Tomáš Hübschman (Jablonec), Michal Kadlec (Slovácko) a David Pavelka (Sparta Praha) všichni 2, 35. Marek Havlík (Slovácko), Ondřej Kolář (Slavia Praha), Jan Kopic (Plzeň), Ladislav Krejčí ml. (Sparta Praha), Jan Sýkora (Plzeň) a Jaroslav Zelený (Jablonec/Sparta Praha) všichni 1.

Trenér roku:

Finálová nominace: Michal Bílek (Plzeň), Martin Svědík (Slovácko), Jindřich Trpišovský (Slavia Praha).

Další pořadí: 4. Jan Suchopárek (reprezentace do 21 let) 95, 5. Jaroslav Šilhavý (reprezentace) 63, 6. Miroslav Koubek (Hradec Králové) 56, 7. Václav Jílek (Olomouc) a Pavel Vrba (Sparta Praha/Ostrava) oba 3, 9. Pavel Hoftych (Mladá Boleslav), Jiří Jarošík (Teplice), Luboš Kozel (Liberec), Ondřej Smetana (Ostrava/Jihlava) a Jaroslav Veselý (Bohemians Praha 1905) všichni 1.

Fotbalistka roku:

Finálová nominace: Olivie Lukášová (Slavia Praha), Andrea Stašková (Juventus Turín/Atlético Madrid), Kateřina Svitková (West Ham/Chelsea).

Další pořadí: 4. Tereza Szewieczková (Slavia Praha) 63, 5. Kamila Dubcová (Sassuolo/AC Milán) 57, 6. Klára Cahynová (FC Sevilla) 52, 7. Petra Bertholdová 24, 8. Lucie Martínková (obě Sparta Praha) 19, 9. Tereza Krejčiříková 13, 10. Gabriela Šlajsová (obě Slavia Praha) 9, 11. Barbora Votíková (Paris St. Germain) 6, 12. Eliška Sonntagová (Sparta Praha) a Denisa Haklová (Lokomotiva Brno) obě 5, 14. Simona Necidová (Slavia Praha), Aneta Malatová (Lokomotiva Brno), Miroslava Mrázová a Tereza Krejčová (obě Plzeň) všechny 4, 18. Barbora Polcarová (Plzeň/Sparta Praha) a Tereza Ruslerová (Lokomotiva Brno) obě 3, 20. Lucie Lišková (Lokomotiva Brno) a Karolína Škrabalová (Slovácko/Ostrava) obě 2, 22. Tereza Kožárová (Slavia Praha) a Klára Pavlíčková (Ostrava) obě 1.

Talent roku:

Finálová nominace: Kryštof Daněk (Olomouc/Sparta Praha), Michal Ševčík (Zbrojovka Brno), Martin Vitík (Sparta Praha).

Další pořadí: 4. Matěj Jurásek (Vlašim/Slavia Praha) 167, 5. Jan Žambůrek (Viborg) 49, 6. Václav Sejk (Teplice/Jablonec) 17, 7. Adam Gabriel (Sparta Praha/Hradec Králové) a David Pech (Mladá Boleslav) oba 9, 9. Daniel Hais (České Budějovice) 8, 10. Daniel Fila (Slavia Praha/Teplice) a Vítězslav Jaroš (Notts/Stockport) oba 6, 12. Pavel Gaszczyk (Plzeň) a Denis Višinský (Liberec) oba 5, 14. Ondřej Čoudek (České Budějovice), Petr Jaroň (Ostrava), Antonín Kinský (Vyškov), Daniel Samek (Slavia Praha/Lecce) a Matěj Šín (Ostrava) všichni 3, 19. Lukáš Červ (Pardubice/Liberec) a Lukáš Mašek (Mladá Boleslav) oba 2, 21. Martin Cedidla (Zlín), Samuel Grygar (Inter Milán), Jakub Markovič (Pardubice), Matěj Ryneš (Sparta Praha/Hradec Králové), Jakub Trefil (Olomouc) a Tomáš Vlček (Jihlava/Pardubice) všichni 1.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď