Průmyslová výroba v EU se na začátku roku vrátila k růstu

foto Průmysl. Továrna. Ilustrační foto.

Brusel - Průmyslová výroba v Evropské unii se v lednu vrátila k růstu. Podle sezonně přepočtených údajů se zvýšila ve srovnání s předchozím měsícem o 0,3 procenta po poklesu o 0,6 procenta v prosinci. K růstu přispělo zvýšení produkce polotovarů. Ve své zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice ale výroba klesla o 2,6 procenta po růstu o 0,8 procenta v prosinci.

V zemích platících eurem se výroba zvýšila o 0,7 procenta, zatímco v prosinci o 1,3 procenta klesla.

Meziročně průmyslová výroba v EU v lednu vzrostla o jedno procenta po snížení o 0,6 procent v prosinci. V eurozóně byla výroba proti loňskému lednu vyšší o 0,9 procenta, v prosinci se meziročně propadla o dvě procenta.

Výroba polotovarů v EU se meziměsíčně zvýšila o 1,1 procenta po poklesu o 2,3 procenta v předchozím měsíci. Produkce energií zůstala beze změny. Výroba kapitálového zboží a spotřebního zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby ale klesla. Z jednotlivých zemí, ze kterých jsou data k dispozici, se výroba nejvíce zvýšila v Irsku, a to o 9,3 procenta, ve Švédsku pak o pět procent. Naopak nejvíce výroba klesla v Dánsku, o to o 7,1 procenta, v Maďarsku se snížila o pět procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď