Putin: Za poškozením Nord Streamu může být jedině technologicky vyspělý stát

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin během projevu na zasedání vedení Federální bezpečnostní služby (FSB) v Moskvě, 28. února 2023.

Moskva - Loňské útoky na plynovody Nord Stream se podle ruského prezidenta Vladimira Putina odehrály na státní úrovni, poněvadž je mohli provést jedině specialisté s podporou technologicky vyspělého státu. Za naprostý nesmysl Putin označil spekulace západních médií, že by za poškozením mohli stát "ukrajinští aktivisté". Informovala o tom agentura TASS.

"Teroristický útok na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 byl spáchán na státní úrovni, nemohli za ním stát žádní amatéři," řekl ruský prezident. Na poškození plynovodních potrubí měly zájem konkrétně USA, prohlásil také Putin.

Západní média minulý týden s odkazem na nejmenované zdroje uvedla, že za útok může být zodpovědná proukrajinská skupina. Upozornila však, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byla jakkoliv zapojena ukrajinská vláda. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zprávy o účasti Kyjeva na útoku popřel.

"Podobnou explozi, tak silnou a v takové hloubce, mohou provést jedině specialisté, přičemž podporovaní veškerou silou státu, který má k dispozici určité technologie," zdůraznil Putin.

Tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené. Plynovodem Nord Stream 1 v době před explozí už plyn do Evropy neproudil kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu. Moskva zastavení provozu zdůvodňovala údržbou. Nord Stream 2 byl sice dokončen, spuštěn ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nikdy nebyl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď