USA viní ze zřícení dronu nad mořem Rusko, Moskva zapojení popírá

foto Ruský bojový letoun Su-27 zasáhl 14. března 2023 vrtuli amerického průzkumného dronu Reaper, uvedla americká armáda. Dron se zřítil do Černého moře. Americká armáda incident označila za riskantní. Na snímku je předletová příprava amerického bezpilotního letounu MQ-9 Reaper při mezinárodním cvičení Ample Strike 15. září 2021 na letecké základně v Náměšti nad Oslavou.

Washington/Kyjev/Moskva - Nad Černým mořem se zřítil americký víceúčelový dron MQ-9 Reaper. Podle americké armády se tak stalo poté, co letoun v mezinárodním vzdušném prostoru srazil ruský bojový letoun Su-27. Rusko to popřelo a uvedlo, že dron spadl v důsledku neopatrného manévrování. Washington zničení amerického bezpilotního letounu připisuje nebezpečnému jednání ruské strany a ministerstvo zahraničí Spojených států si kvůli incidentu předvolalo ruského velvyslance v zemi.

Fotogalerie

Americká armáda uvedla, že dvě ruské stíhačky prováděly manévr s cílem dron odchytit, přičemž jedna z nich narazila do jeho vrtule. Američané následně svůj poškozený bezpilotní letoun nechali spadnout. Ruské letouny podle americké armády už před kolizí vypouštěly na dron palivo, zřejmě ve snaze poškodit ho nebo mu znemožnit orientaci, a nalétávaly před něj.

Ruské ministerstvo obrany toto obvinění popřelo a uvedlo, že jeho stíhačky se nedostaly s americkým dronem do kontaktu. Podle Moskvy dron přešel do nekontrolovatelného letu se ztrátou výšky a narazil na vodní hladiny. Ministerstvo také sdělilo, že incident se odehrál poblíž Krymu okolo 9:30 moskevského času (7:30 SEČ). Teto ukrajinský poloostrov Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo.

Pentagon uvedl, že ruská stíhačka zřejmě při kolizi také utrpěla škody. Zničený americký dron podle něj Rusové nezískali.

Americká diplomacie uvedla, že je v přímém kontaktu s vysoce postavenými ruskými činiteli, aby jim ohledně dnešního incidentu dala najevo svůj nesouhlas. Incident nad Černým mořem se odehrál v době nebývalého napětí ve vztazích s Moskvou kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď