NPÚ nebude se začátkem hlavní sezony zdražovat vstupné

foto Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková na tiskové konferenci k zahájení návštěvnické sezony 2023. 14. března 2023, Praha.

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) nebude s přicházející hlavní turistickou sezonou zdražovat vstupné, sníží naopak cenu vstupenek pro děti od šesti do 17 let. Nově bude činit 30 procent ze základního vstupného. Děti do šesti let mají nadále vstup zdarma. Novinářům to dnes řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. NPÚ zdražovalo vstupné na památky ve své správě naposledy loni se začátkem sezony, šlo o nárůst v rozmezí deset až 30 korun. Hlavní turistická sezona začne na památkách 1. dubna.

NPÚ, který spravuje stovku státních hradů, zámků a dalších objektů, loňské zdražení zdůvodnil nižšími výnosy z návštěvnosti během dvou pandemických let i růstem cen za energie.

Dnes ředitelka uvedla, že rok 2022 považuje za relativně úspěšný, na památky přišlo o půl milionu návštěvníků více než v roce 2021, zvedly se i výnosy. "Stále ale zaostáváme za rokem 2019, který je pro nás metou, ve srovnání s ním budeme vědět, že jsme v normálu," uvedla. Propad loňska ve výnosech proti roku 2019 je podle ní 40 milionů korun, v návštěvnosti šlo o rozdíl 1,5 milionu návštěvníků.

V loňské hlavní sezoně zavítalo na státní památky 3,4 milionu návštěvníků. Některé památky ale byly loni otevřené až do konce roku. Za celý loňský rok na státní památky přišlo 3,83 milionu návštěvníků, řekla Goryczková ČTK.

Stejně tak je letos přibližně pětina státních památek otevřena už před hlavní sezonou, tedy od 1. ledna. Sledování toho, kolik návštěvníků se na hrady, zámky a další objekty přijde v zimním období podívat, je podle ředitelky ukazatelem toho, jak by mohla sezona vypadat. Od začátku roku přišlo asi 42.000 lidí, což na vstupném činí asi 6,5 milionu korun, uvedla Goryczková.

NPÚ si letos připomene 20 let od svého vzniku, připravil nové prohlídkové okruhy na několika památkách a tradiční projekt Po stopách šlechtických rodů bude letos věnován rodu Harrachů. Patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody, hráli zásadní roli v českých dějinách jako vysocí představitelé státu a církve, ale také jako pokrokoví správci panství. Cílem projektu je představit tento rod a probudit zájem veřejnosti o něj. NPÚ letos připomene také 300 let od úmrtí barokního architekta Jana Blažeje Santiniho, slavného představitele stylu zvaného barokní gotika. K jeho nejznámějším stavbám patří kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.

"Věřím, že návštěvníci ocení nejen nové instalace konventu v Kladrubech a opatské rezidence v Plasích, ale i moderní návštěvnická centra na hradě Karlštejně a zámku v Telči, kde navíc vzniká i zimní prohlídková trasa v podobě zámeckého muzea," zmínila ředitelka letošní novinky. Kláštery Kladruby a Plasy připravují i speciální program právě k Santiniho výročí.

V Klášteře Kladruby u Stříbra skončila největší rekonstrukce v novodobé historii objektu. Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu zavedou návštěvníky dvě nové prohlídkové trasy. Představí také archeologické nálezy. Třetí, výběrový okruh Santini, prezentuje klášterní kostel a architekta Santiniho.

K plnému provozu se po čtyřech letech vrací hrad Kunětická hora, kde se 1. dubna otevře Jurkovičův palác a 5. května obnovený hradní palác, který byl dosud uzavřen.

"Věřím, že letos konečně zahájíme opravu hráze na Červené Lhotě a že snad v příštím roce návštěvníci už budou moci zhlédnout Červenou Lhotu v tom typickém obraze, jak sedí uprostřed rybníka obklopená lesy," uvedla.

Velkou obnovu NPÚ dokončil na hradě Karlštejnu, kde se 21. dubna otevře přízemí Císařského paláce. "Tento palác byl přebudován v 70. letech, odstranili jsme všechny negativní zásahy z té doby a vracíme paláci jeho původní podobu," uvedla ředitelka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď