Ceny Anděl opanovala hudba Žbirky, členem Síně slávy se stal Svěrák

foto Slavnostní předávání Cen Anděl Coca-Cola 2022, 15. dubna 2023, Praha. Ocenění za Skladbu roku převzali Kateřina Žbirková a David Žbirka, manželka a syn autora skladby Miroslava Mekyho Žbirky.

Praha - Letošní ceny České hudební akademie (ČHA) Anděl opanovala hudba Miroslava Žbirky. Jeho album Posledné veci proměnilo všechny čtyři nominace. Za Žbirku, který zemřel předloni 10. listopadu ve věku 69 let, nahrávku dokončil jeho syn David. Posmrtně vydané album a singl Nejsi sám akademici ocenili v kategoriích Album, Sólový interpret, Skladba a Slovenské album. Do Síně slávy uvedl prezident Petr Pavel herce, dramatika, spisovatele a textaře Zdeňka Svěráka. Ceny dnes vyhlásili v prostorách pražského Výstaviště.

Fotogalerie

Akademici v hlasování o cenách Anděl rozhodovali o nejlepších nahrávkách vydaných v roce 2022 ve 14 hlavních i žánrových kategoriích a o novém laureátovi Síně slávy.

Nahrávku Posledné veci začal Žbirka připravovat během svého života. Jeho syn David ho společně se svým spolupracovníkem Patrickem Jamesem Fitzroyem natáčel v londýnských studiích Konk. V rámci slavnostního večera, kterým provázel herec Kryštof Bartoš, David Žbirka zazpíval vítěznou píseň Nejsi sám.

"V kontextu českého a slovenského popu jsou Posledné veci opravdu mimořádná nahrávka. David Žbirka svým odvážným přístupem k produkci ukázal pravdivost motta, kterým se jeho táta řídil. Že v populární hudbě se staří učí od mladších. Mekyho klasicky psané písně tu totiž zní povědomě, a přesto úplně jinak," uvedl k výsledkům hlasování předseda ČHA Honza Vedral.

Kromě Žbirky patřila k favoritům letošního ročníku kapela Vypsaná fixa, která s nahrávkou Kusy radosti získala Anděla v kategorii Skupina. Také ona vystoupila v hudební části programu, když na singl Buvol navázala kapela úryvkem písně Špinavý záda od Hudby Praha, kterou symbolicky uctila památku v loňském roce zesnulého kytaristy a zpěváka Michala Ambrože.

Cenu v kategorii Sólová interpretka získala Lenny za album Heartbreak Culture, na němž se víc než v předchozí tvorbě přiklání k rockové hudbě.

Objevem roku je rapper s moldavskými kořeny Calin. Sošku za nejlepší videoklip si odnesl hudebník Lazer Viking za klip k písni Yr Body režisérky Jay Walker. V kategorii Alternativa a elektronika získala již potřetí sošku Kalle s albem Under The Black Moss, v kategorii Folk uspěl Robert Křesťan & Druhá tráva s deskou Díl druhý.

Nejlepší jazzovou nahrávkou se stalo Štěstí od Štěpánky Balcarové, rockovou deskou Grrrotesky od skupiny Insania a rapovou City Park od formace 58G. V kategorii Klasika uspělo album Mysterium času symfonika Miloslava Kabeláče, kterou natočil Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Marko Ivanovićem.

"O vítězích letos pod dohledem notáře rozhodovalo 493 akademiků," sdělila Petra Žikovská, ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu, která Anděly vyhlašuje.

Jedinou kategorií, ve které nehlasují akademici, ale veřejnost, je multižánrová Cena fanoušků. V letošním roce získala největší počet hlasů jihlavská skupina 58G.

Předávání doprovodila živá vystoupení nominovaných interpretů, prostor dostaly také zpěvačky Pam Rabbit a Rozálie. Zpěvák 7krát3 si pak přichystal speciální číslo s Unique Orchestra. Ceny Anděl uděluje každoročně hudební akademie od roku 1991 hudební akademie. Od roku 1997 je symbolizuje soška Anděla.

Novým členem Síně slávy se stal herec a textař Zdeněk Svěrák

Do Síně slávy hudebních cen Anděl dnes prezident Petr Pavel uvedl sedmaosmdesátiletého herce, dramatika, spisovatele a autora písňových textů Zdeňka Svěráka. Pavla, který se na předávání cen České hudební akademie Anděl nečekaně objevil, Svěrák podpořil při jeho prezidentské kampani.

Loni do Síně slávy cen Anděl uvedli hudebního skladatele, zpěváka a moderátora Jaroslava Uhlíře, který je znám z autorské dvojice právě se Svěrákem. Spolu napsali mnoho hitů pro děti i dospělé. Patří mezi ně Holubí dům, Není nutno, Dělání nebo Severní vítr. Vydali také desky a knihy, účinkovali v dětských představeních z televizního cyklu Hodina zpěvu.

Podle údajů Ochranného svazu autorského (OSA) napsali během více než půl století trvající spolupráce přes 400 písniček, z nichž řada zlidověla.

"Každý rok se snažíme o to, abychom legendy vstupující do Síně slávy potěšili nejen jejich uvedením, ale i osobou předávajícího. Je příjemná změna, že je ve vrcholné politice po letech znovu někdo se zájmem o kulturu," uvedla producentka večera Lucie Hájková.

Svěrák byl redaktorem Československého rozhlasu, po roce 1969 se živil hlavně divadlem. V 70. letech se stal scenáristou na Barrandově, od začátku 90. let je na volné noze. Vedle umění se věnuje také charitě, podílel se na vzniku vozíčkářského centra Paraple.

Bývalý učitel Svěrák je jednou z největších osobností českého umění i společnosti. Jeho Divadlo Járy Cimrmana je považované za příklad inteligentní zábavy. V divadle byl Svěrák nerozlučnou autorskou dvojicí s již zesnulým Ladislavem Smoljakem. Spolu napsali i filmy Vrchní prchni a Kulový blesk. Další Svěrákovy scénáře realizoval Oldřich Lipský - Jáchyme hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero či Tři veteráni. Jiří Menzel zase vystihl poetickou linii jeho scénářů ve snímku Vesničko má středisková.

V porevoluční době začal Svěrák spolupracovat se svým synem, režisérem Janem, a zároveň hrát v jeho filmech. Kolja z roku 1996 získal Oscara, Vratné lahve zase Českého lva za scénář. Před dvěma lety měl premiéru snímek Betlémské světlo, osmý film, na němž Zdeněk Svěrák spolupracoval se synem Janem, který je autorem scénáře.

Na podzim 2015 vyšla v nakladatelství Fragment kniha ze Svěrákových filmových scénářů pod názvem Filmové příběhy. Nakladatelství vydalo i úspěšné povídkové knihy Povídky, Nové povídky a Po strništi bos. V dubnu 2017 mu vyšla knižní podoba rozhlasové pohádky Tiché šlapací království, o rok později publikace Strážce nádrže.

V roce 2014 převzal Svěrák na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii. A v roce 2019 mu Česká akademie divadelníků udělila ocenění za mimořádný přínos divadlu. "Všechno, co jsem kdy psal, jsem psal za jediným účelem. Aby bylo veseleji. A později se do toho přimísil prvek jistého soucitu, jímavosti," uvedl před časem Svěrák.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď