Trh s audioknihami v ČR nadále roste, v loňském roce o tři procenta

foto Ilustrační foto - Majitelka a producentka vydavatelství AudioStory Jindřiška Nováková poskytla 23. srpna 2021 v Praze rozhovor ČTK.

Praha - Obrat maloobchodního trhu audioknih v České republice loni činil zhruba 268 milionů korun, což znamená meziroční nárůst zhruba o tři procenta. Poměr digitálního prodeje vůči fyzickým nosičům se na prodeji audioknih zvýšil z 66,6 procenta v roce 2021 na 71 procent v roce 2022. I tak se loni prodalo přes 252.000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova, oproti předchozímu roku, kdy to bylo 240.000 fyzických nosičů. Vyplývá to ze zprávy o trhu audioknih a mluveného slova v roce 2021 v ČR sestavené na základě podkladů členů Asociace vydavatelů audioknih (AVA). Zprávu má ČTK k dispozici.

V roce 2022 podle ní vyšlo u vydavatelství, která přispěla do statistik AVA, 644 nových titulů, o 65 více než předloni. Na vrchol zájmu se z žánrů nově dostaly detektivky a thrillery. Nejprodávanějšími audioknihami roku 2022 se staly Spasitel Andyho Weira načtený Lukášem Hlavicou, Šikmý kostel 2 Karin Lednické v podání Jana Szymika a již podruhé za sebou Šikmý kostel stejné autorky v interpretaci Vilmy Cibulkové. Nadále rostl podíl produkce českých a slovenských autorů, který tvoří 69,49 procenta.

"Jsme rádi, že i v roce, kdy po konci koronavirové pandemie mohli lidé naplno užívat celou nabídku kulturních a volnočasových aktivit, měli zákazníci o audioknihy opět větší zájem. Že knihy k poslechu dokáží obstát v obrovské konkurenci například streamingových video služeb či živé zábavy," uvedla předsedkyně Výboru AVA Kateřina Konopásková.

Přesto vydavatelé audioknih pociťují několik překážek bránící plnému rozvoji a šíření audioknih. "Jde o daňové zatížení audioknih, hrozící vyšší DPH, dále nelegální stahování a nemožnost při jejich nákupu uplatnit firemní benefity a programy," sdělila místopředsedkyně Výboru AVA Monika Oweyssi.

Podle loňského výzkumu e-shopu Audiolibrix nejvíce lidé audioknihy poslouchají ve věku 45 až 54 let a 35 až 44 let, nejraději pak při domácích pracích, při řízení automobilu nebo večer při usínání.

Největším vydavatelem v roce 2022 bylo vydavatelství OneHotBook, které proti roku 2021 zvýšilo svůj podíl na trhu o čtyři procenta na 21,5 procenta, následuje vydavatelství Tympanum (16 procent) a třetí místo zaujímá společnost Audiotéka (13 procent).

AVA je vyhlašovatelem ankety Audiokniha roku, výsledky za rok 2022 zveřejní 27. dubna. Absolutním vítězem ankety Audiokniha roku se loni stal Agent. Dokumentární audio-rekonstrukci vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka patří také 1. místo v kategorii Nejlepší audiokniha – dramatizace. Zvláštní cenu AVA za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal herec Viktor Preiss. Nejvíce ocenění, celkem čtyři, v jednotlivých kategoriích získalo nakladatelství Audiotéka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď