LN: Vládní letka se rozšíří o dva letouny, ministerstvo obrany řeší specifikace

foto Český vojenský speciál (na snímku z 19. dubna 2021).

Praha - Vládní letku by v budoucnosti mohly posílit tryskáče. Vláda o jejich nákupu vyjednává s Američany, píšou dnešní Lidové noviny (LN). Mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková nechtěla jednání s Američany komentovat, potvrdila ale, že letka se rozšíří. Resort nyní zpracovává specifikace, následně vypíše zakázku, uvedla. Za nedostatkem leteckých kapacit pro přepravu prezidenta, premiéra a dalších politiků je postupné vyřazování starších strojů.

Ústavní činitele by podle informací LN mohla v budoucnu přepravovat dvojice nových tryskáčů. Česko o to požádalo Spojené státy ve speciálním programu vojenské spolupráce zvaného Foreign Military Sale (FMS), píše deník.

"Jsme v rané fázi jednání s českým ministerstvem obrany o business jetech. Je ale příliš brzy na to, abychom diskutovali o konkrétních letadlech, systémech nebo cenách, protože v současné době spolupracujeme s našimi českými partnery na stanovení jejich požadavků a potenciálním řešení z USA," sdělil listu tiskový mluvčí americké ambasády v Praze Griffin Rozell.

Ministerstvo obrany nechtělo jednání s Američany komentovat, mluvčí resortu ale potvrdila, že chce obrana pořídit menší stroje. "241. letka z 24. základny dopravního letectva bude rozšířena o letouny kategorie ´business jet´," sdělila Cigánková. Dodala, že v současné době armáda zpracovává a připomínkuje specifikace, následně ministerstvo obrany vypíše veřejnou zakázku na nákup takových letounů, které budou nejvíce splňovat požadavky na přepravu ústavních činitelů.

V současné době politici používají k cestám do vzdálenějších destinací převážně dva Airbusy A-319CJ, každý z nich převeze stovku osob. Do letky spadají ještě vojenské transportní letouny CASA C-295M, avšak vzhledem k nižšímu doletu a především vyšší hlučnosti uvnitř kabiny nejsou vhodné pro cesty do vzdálenějších míst. Náhradu armáda hledá za dvojici letounů Jakovlev Jak-40 pro 26 pasažérů a Bombardier CL-601 (Challenger) pro 17 lidí, které byly vyřazeny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď