Průmyslová produkce v lednu klesla, stavební výroba stoupla

foto Ilustrační foto - Budova ČSÚ (Český statistický úřad) v ulici Na padesátém u stanice metra Skalka.

Praha - Průmyslová výroba v Česku v lednu poprvé od loňského dubna meziročně klesla, a to o 1,4 procenta. Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu, meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Průmyslová produkce v lednu mírně klesla, poprvé od loňského jara

Průmyslová výroba v Česku v lednu poprvé od loňského dubna meziročně klesla, a to o 1,4 procenta. V prosinci přitom podle revidovaných údajů o pět procent vzrostla. Pokles postihl na začátku roku většinu odvětví. Dařilo se ale výrobě aut. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba v lednu podle statistiků nižší o 2,7 procenta.

Průmyslová výroba v Česku v lednu poprvé od loňského dubna meziročně klesla, a to o 1,4 procenta. V prosinci přitom podle revidovaných údajů o pět procent vzrostla. Pokles postihl na začátku roku většinu odvětví. Dařilo se ale výrobě aut.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v lednu vzrostla v meziročním srovnání o 12,7 procenta. "Ani dvouciferný růst ve výrobě motorových vozidel nedokázal převážit pokles ve většině dalších průmyslových odvětví," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. K poklesu také významně přispěla výroba elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se podle statistiků projevily nadprůměrně vysoké lednové teploty.

"Pětinový meziroční pokles produkce zaznamenala odvětví výroba chemických přípravků a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde je ochlazení produkce znatelné již delší dobu. Tento trend potvrdil i pokles hodnoty nových zakázek," poznamenala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Hodnota nových zakázek pro český průmysl se v lednu meziročně zvýšila o 1,6 procenta. Zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 3,5 procenta. Naopak hodnota tuzemských zakázek stoupla o 13,6 procenta.

K mírnému růstu nových zakázek nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, výroba elektrických zařízení a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Ve výrobě motorových vozidel byla hodnota nových zakázek meziročně srovnatelná.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu v lednu meziročně klesl o 0,8 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla téměř o 12 procent.

Lednová průmyslová výroba skončila za očekáváním analytiků

Lednová průmyslová výroba skončila za očekáváním analytiků. V průměru předpokládali její růst o dvě procenta, podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ale průmysl meziročně klesl o 1,4 procenta. Ani v dalších měsících analytici neočekávají zlepšení podmínek v průmyslu, protože se bude potýkat se slabou poptávkou. Za celý rok čekají stagnaci nebo pokles průmyslové výroby.

"Průmyslová data z ledna vykazují propad výroby, který ve většině odvětví trvá již několik měsíců. Částečně tento propad brzdil vývoj v automobilovém odvětví, ovšem klesající domácí i zahraniční poptávka značí, že dramatické zlepšení v následujících měsících očekávat nelze," uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha.

"Automobilovému průmyslu se dařilo udržet meziročně dvouciferný nárůst výroby, oproti minulým měsícům však jde o citelné zpomalení vlivem vyprchávajícího efektu nízké srovnávací základny v loňském roce," upozornil ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

"Pozitivně nevyznívají ani nové zakázky, které sice mírně rostou, ale vzhledem k tomu, že se počítají v běžných cenách, lze vlastně už mluvit o poklesu," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Průmysl zažívá slabší období vyvolané útlumem domácí i zahraniční poptávky. Částečně se ještě navíc musí vypořádávat s výpadky v dodavatelských řetězcích. Je proto pravděpodobné, že tentokrát už ekonomiku bude táhnout do minusu, a nikoliv ji v jejím poklesu brzdit jako ještě v závěru roku," dodal.

Změnu vývoje v nejbližších měsících neočekává ani Pastucha. "Firmy sice zaznamenávají zpomalení růstu cen vstupů zejména díky poklesu cen energií, avšak na druhé straně slabá poptávka domácností dopadá na výrobu ve všech odvětvích. Jelikož tento trend bude pravděpodobně pokračovat celý letošní rok, nedá se očekávat výrazné oživení minimálně v první polovině roku," uvedl.

Pour předpokládá, že za celý rok by se mohla průmyslová výroba snížit o dvě procenta. "Náročná bude především první polovina roku, kdy se bude projevovat oslabená poptávka domácností z titulu propadu reálných mezd. Podniky se rovněž budou nadále potýkat se silnými nákladovými tlaky," upozornil.

Stagnaci průmyslové výroby za celý rok očekává analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. "Rozhodující bude oživení poptávky, kdy v posledních měsících docházelo k oslabení zahraniční poptávky a letošní oživení v eurozóně je tak zásadní podmínkou pro to, aby česká průmyslová produkce v roce 2023 neklesala," uvedl.

Stavební výroba v lednu meziročně i meziměsíčně stoupla, táhly ji pozemní stavby

Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu, meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data za prosinec statistici revidovali, meziroční pokles činil 2,6 procenta. V lednu se dařilo pozemnímu stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 5,1 procenta.

Stavební výroba v Česku se v lednu vrátila k růstu, meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data za prosinec statistici revidovali, meziroční pokles činil 2,6 procenta.

"V lednu umožnily příznivé klimatické podmínky stavbařům provádět veškeré stavební práce bez omezení a produkce meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Tahounem růstu byly pozemní stavby, které zaznamenaly meziroční růst o 7,9 procenta. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 4,2 procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební úřady vydaly v lednu 6241 stavebních povolení, což bylo meziročně o 7,4 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb vrostla o 35,8 procenta na 45,6 miliardy korun. "Lednový růst orientační hodnoty byl ovlivněn povolením významných staveb dopravní infrastruktury a také nebytových budov. Po jejich modelovém vyloučení a zohlednění cenového vývoje se v orientační hodnotě dostaneme na úroveň ledna 2022," podotkl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta na 2687 bytů, počet dokončených bytů byl nižší o 15,4 procenta, činil 2981 bytů.

Stavební firmy podle statistiků i nadále trápí nedostatek zaměstnanců. Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 0,9 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 14,9 procenta.

Analytici: Lednový růst stavebnictví se čekal, celkově se letos čeká propad

Vysoké průměrné vytížení kapacit stavebních firem stojí podle analytiků za lednovým růstem stavební výroby, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově ale letos odborníci oslovení ČTK očekávají mírný propad oboru a méně postavených bytů, přičemž u menších a středních firem již dochází i k alternativním formám financování projektů.

Stavební výroba v Česku se v lednu celkově vrátila k růstu, meziročně podle ČSÚ vzrostla o 5,4 procenta. Rostlo pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, jež zaznamenalo meziroční růst o 7,9 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 4,2 procenta.

Výkonný ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek pro ČTK uvedl, že vývoj koresponduje s očekáváním. "Ačkoli v současnosti stavební firmy hlásí průměrné vytížení kapacit na 92 procent, tak zejména v pozemním stavebnictví bude zásoba práce klesat," řekl Vacek. Uvedl, že stavebnictví se musí vypořádat s menším počtem oznámených zakázek od veřejných zadavatelů.

Stavebnictví podle Vacka čeká i redukce zahájené bytové výstavby či menší počet vydaných stavebních povolení. To už dokládají lednová čísla ČSÚ - počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 procenta a stavebních povolení bylo meziročně o 7,4 procenta méně.

"Na výstavbu nových bytů a pozemní stavitelství jako takové má hlavně dopad růst cen stavebních materiálů. Poptávka po nových bytech je pak ovlivněná také aktuální výší průměrné úrokové sazby u hypoték. U té očekáváme, že by se mohla pravděpodobně začít snižovat ve druhém pololetí," uvedla Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting.

Vacek letos očekává pokles vývoje trhu stavebních prací v průměru o 2,6 procenta. Mírné ochlazení v jednotkách procent odhaduje i Peter Markovič, generální ředitel firmy Xella (výrobce Ytongu) s tím, že se bude více rekonstruovat. Největší překážkou podle něj zůstává financování staveb.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol, která staví převážně v Praze, Evžen Korec uvedl, že se dá čekat přibývající počet odložených staveb. Za důvod uvedl drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost. "Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou," řekl Korec.

Menší a střední firmy podle spoluzakladatele crowdfundingové platformy Fingood Víta Endlera hledají alternativní formy financování. "Získají prakticky stejné úrokové sazby jako v bance, ale výrazně rychleji a s menší administrativní zátěží," uvedl Endler. Jako příklad uvedl developerské projekty v Moravskoslezském kraji, kde se podařilo vybrat přes 100 milionů Kč, či plánovanou výstavbu více než 50 bytů na místě bývalého obchodního centra v Ostravě-Porubě, na jehož koupi se na platformě vybralo za několik hodin 16 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď