Senát odmítl účast sportovců Ruska a Běloruska na olympiádě

foto Maskoti olympijských a paralympijských her v Paříži 2024 na snímku z 10. listopadu 2022.

Praha - Český olympijský výbor by měl podle Senátu odmítnout při jednání Mezinárodního olympijského výboru účast ruských a běloruských sportovců a funkcionářů na letní olympiádě v příštím roce v Paříži. Zároveň by měl "všemi prostředky" zabránil startu ruských a běloruských sportovců v kvalifikacích na olympijské hry. Horní parlamentní komora se na tom dnes shodla hlasy 63 ze 67 přítomných senátorů na podnět svého podvýboru pro sport.

Výzva je podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky (za TOP 09) podporou stanoviska Českého olympijského výboru a snahou změnit nejednoznačný postoj MOV. "Je nemyslitelné, aby země, která vyprovokovala válku, propagovala svůj režim skrze své sportovce," uvedl Růžička. Podle senátora STAN Davida Smoljaka je argument Mezinárodního olympijského výboru, že sportovci se na agresi proti Ukrajině nepodílejí, "neskutečně trapný".

ČOV už dříve ústy předsedy Jiřího Kejvala deklaroval, že je proti startu ruských a běloruských sportovců na vrcholné akci příští sezony. Poukázal zároveň na to, že o jejich případné účasti bude rozhodovat výkonný výbor MOV, ve kterém nemá Česko zastoupení. Protože se ale chce aktivně podílet na jednáních o účasti či neúčasti ruských a běloruských sportovců v Paříži, inicioval vznik expertní skupiny, která se má pokusit najít právní podklady, na základě kterých by se sportovci ze zemí, které se podílejí na válečném konfliktu na Ukrajině, v Paříži nesměli představit.

"Na základě podkladů, které od nich (expertů) získáme, bychom chtěli v obecné rovině zamezit tomu, aby diktátorské režimy zneužívaly olympijské hry pro svoji propagaci. Nejde nám jen o tyto hry, ale i další," řekl v únoru Kejval. Situaci chce řešit diplomaticko-právní cestou a předkládáním návrhů. "Snažit se být u jednacího stolu, kde se o možné účasti či neúčasti ruských a běloruských sportovců bude jednat," uvedl Kejval.

Předseda senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska připomenul, že řada ruských sportovců jsou příslušníky armády, která vraždí ukrajinské sportovce. Podle předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry nebo předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera nelze připustit ani snahy o to, aby ruští a běloruští sportovci startovali pod neutrální vlajkou. "Došlo by k militarizaci olympiády tak, jako dochází k militarizaci celé ruské společnosti," dodal Fischer.

Senát podle přijatého usnesení "apeluje na Český olympijský výbor, aby při jednání v rámci Mezinárodního olympijského výboru důrazně odmítl účast ruských a běloruských sportovců a funkcionářů na LOH 2024". Současně "žádá Český olympijský výbor, aby všemi prostředky zabránil startu ruských a běloruských sportovců v kvalifikacích na LOH 2024".

Horní parlamentní komora uvedla, že v Rusku a Bělorusku nejen v souvislosti s válkou na Ukrajině dochází k masívnímu porušování lidských práv a svobod, demokratických hodnot a zločinům proti lidskosti. Podpořila sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v roce 2022 a které jsou stále platné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď