Pražská energetika nabídne fixované tarify s cenami energií pod vládním stropem

foto Fronty před zákaznickým centrem Pražské energetiky (PRE) a Pražské plynárenské v Jungmannově ulici v Praze, 11. října 2021.

Praha - Pražská energetika (PRE) nabídne od 15. března nové podstropové tarify. Ceny elektřiny a plynu v nich budou oproti cenovému stropu o několik stovek korun nižší, využít je budou moci noví i stávající zákazníci. Podmínkou je fixace do konce roku 2024. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Ceny pod vládním maximem začali v reakci na klesající ceny energií na trhu snižovat i další dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 5000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny bez DPH a 2500 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Cena elektřiny bude u nejběžnější distribuční sazby D02d činit 4740 Kč za MWh bez DPH. Zákazníky, kteří elektřinou ohřívají vodu a topí, vyjde jedna MWh ve vysokém tarifu na 4640 Kč, v nízkém tarifu pak na 4440 Kč. Plyn pak PRE bude nabízet za cenu o 420 korun za MWh pod cenovým stropem. Podmínkou pro využití podstropových cen ovšem bude téměř dvouletá fixace do konce příštího roku.

"Nová nabídka cílí na konzervativního zákazníka, který chce mít jistotu garantované ceny na určité období. Dále pak na zákazníky obávající se případného dalšího nárůstu cen energií," uvedla společnost. Do budoucna zároveň PRE nevylučuje další cenový pokles. "Pokud se energetický trh bude i nadále ubírat pozitivním směrem a dojde k dalšímu poklesu cen, jak mnozí analytici očekávají, tak PRE připraví pro zákazníky další produkty s odpovídající cenou," doplnil mluvčí.

Ceny energií pod vládou stanovenými limity už v minulých týdnech začali nabízet i další dodavatelé. Například E.ON snížil svým klientům bez dlouhodobého závazku elektřinu proti stropu o šest procent a plyn o osm procent. Části klientů snížilo ceny plynu bez závazku také innogy, a to o zhruba 240 Kč za MWh, společnost pak s fixací nabízí za podstropové ceny i elektřinu.

Snížení cen stávajícím zákazníkům oznámily také firmy Centropol nebo MND. Nový tarif představil i ČEZ. Ceny energií u něj budou klesat postupně, podmínkou však u něj je dlouhodobá smlouva. Od května sníží své prodejní ceny zemního plynu a elektřiny pod vládou stanovený limit také Pražská plynárenská.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 155 eurům (asi 3670 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila k 60 eurům (zhruba 1420 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď