Soubor Antikvartet vydal album k nedožitým 85. narozeninám Dušana Vančury

foto Diváci sledují vystoupení Antikvartetu Dušana Vančury 8. srpna 2021 na rekonstruovaném nádvoří státního zámku v Telči na Jihlavsku na 39. ročníku multižánrového festivalu Prázdniny v Telči.

Praha - Soubor Antikvartet vydal k nedožitým 85. narozeninám svého zakladatele Dušana Vančury album Láska Tvá nazvané podle poslední písně, kterou napsal. V letošním roce skupina oslaví deset let od svého vzniku a chystá speciální výroční koncert spojený s křtem nového dvojalba. Nahrávka obsahuje písně psané pro Spirituál kvintet, Františka Nedvěda nebo původní Antikvartet. Soubor Antikvartet to oznámil na svých stránkách.

Kontrabasista, textař, hudební aranžér a překladatel Vančura, dlouholetý člen nejstarší československé folkové skupiny Spirituál kvintet, zemřel 16. dubna 2020 ve věku 82 let. Vedle profesionálního angažmá ve Spirituál kvintetu založil v roce 2013 také Antikvartet. Jeho nedožité pětaosmdesátiny připadly na 9. prosince loňského roku.

"Když nás v roce 2020 náhle opustil, rozhodli jsme se, že jeho plán dodržíme a poneseme poselství jeho textů dál," uvedla zpěvačka Zuzana Vančurová, pokračovatelka odkazu svého manžela.

CD skupina Antikvartet natáčela celý rok a pozvala si na něj řadu hostů. Mezi nimi například Irenu Budweiserovou, Vojtu Nedvěda, Kateřinu Englichovou nebo Ondřeje Škocha. "Nechtěli jsme jen pouhý licenční výběr již existujících nahrávek, udělali jsme proto šestadvacet nových snímků a přidali k nim ještě dva bonusy s posledními záznamy Dušanova hlasu," sdělila Vančurová.

Producent alba Láska Tvá Jiří Mašek podotkl, že ve skladbách záměrně a s respektem ponechali Vančurovy původní vokální úpravy. "Aranže hudebního doprovodu jsou zcela nové. Písně tak dostaly jinou, podstatně rozsáhlejší podobu. Doufám, že takovou, jakou by si Dušan přál," dodal.

Repertoár Antikvartetu se pohybuje napříč žánry a staletími, sahá od klasické čtyřhlasé sborové literatury až k lidovým písním a ke spirituálům, které zpívá převážně ve vlastních úpravách a s vlastními texty. Soubor založil Vančura již v roce 1962, nicméně činnost skupiny byla brzy přerušena, neboť po krátké době část členů přešla do Spirituál kvintetu, kam později odešel i sám zakladatel. Po padesáti letech nečinnosti byl Antikvartet na podzim roku 2013 znovu vzkříšen. První album s názvem Všechno se jednou změní vydali před pěti lety. V současné době vystupuje Antikvartet ve složení Zuzana Vančurová, Magdalena Jungwirthová, Tomáš Vávra a Jiří Mašek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď