Litvínov chce ušetřit na veřejném osvětlení, vypne každou třetí lampu

foto Veřejné osvětlení - ilustrační foto.

Litvínov (Mostecko) - Litvínov na Mostecku má plán, jak ušetřit peníze na veřejném osvětlení. Vypne každou třetí lampu. Výjimkou budou křižovatky a také světla v blízkosti škol. Osvětlení zůstane zapnuté také v rizikových lokalitách, mezi které patří například oblast u zámku, hotelového domu a podobně. Místa vytipovala městská policie. ČTK to řekl místostarosta Karel Rosenbaum (ANO).

"Toto doporučení má nicméně řadu výjimek. Kompletně bude zachováno osvětlení v křižovatkách a u přechodů, dále u školních zařízení. Na Osadě musí být posuzována každá ulice zvlášť s ohledem na vzdálenost jednotlivých lamp. Jsou také vytipované rizikové lokality, kde bude kvůli bezpečnosti chodců taktéž ponecháno osvětlení bez omezení," uvedl Rosenbaum.

Opatření chce radnice realizovat během tří týdnů. Vypnuté lampy budou opatřeny štítky, aby bylo patrné, že nejde o poruchu. V případě potřeby bude možné lampy opět zapnout. "Zpracováváme žádost o dotaci na výměnu svítidel veřejného osvětlení z Národního plánu obnovy. Zároveň zpracováváme energetický posudek a další potřebné dokumenty. Pokud uspějeme se žádostí a dojde k výměně svítidel za energeticky úspornější, v příštím roce bychom už k omezení svícení nemuseli přistupovat," podotkl Rosenbaum.

Prvotní analýza ukázala, že pro první možnou etapu výměny je vhodných 979 kusů svítidel. Po výměně město podle starosty ročně ušetří víc než díky opatření, které připravilo pro letošní rok. Investice činí přibližně 12 milionů korun, město zaplatí zhruba 3,3 milionu. Návratnost radnice spočítala na 1,9 roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď