První dva březnové večery se k sobě na obloze přiblíží Venuše a Jupiter

foto Ilustrační foto - Planeta Venuše (na snímku Japonské národní vesmírné agentury z května 2016).

Praha - Dnes a ve čtvrtek mohou lidé na večerní obloze pozorovat blízké setkání Venuše a Jupitera. Dvě nejjasnější planety bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což přibližně odpovídá velikosti Měsíce v úplňku, uvedl v tiskové zprávě Fyzikální ústav v Opavě. Svou otevírací dobu kvůli tomu mimořádně prodlouží Štefánikova hvězdárna v Praze a Hvězdárna Ďáblice v Praze, a to v čase mezi 18:00 a 19:00.

Právě za soumraku bude podle ústavu takzvaná konjunkce planet viditelná nad západním obzorem, zájemci by tento jev měli sledovat ideálně z vyvýšeného místa. Konjunkce, tedy blízké setkání objektů na obloze, v tomto případě planet, nastává v momentě, kdy se k sobě objekty přiblíží z pozice pozorovatele. Podle Planetária Praha mohou lidé spatřit konjunkci Venuše a Jupitera zhruba jednou či dvakrát ročně.

Fyzikální ústav objasnil, že zájemci, kteří navštíví pražské hvězdárny, v dalekohledu rozpoznají Venuši jako jasný oválek. Naopak Jupiter a jeho měsíce uvidí podle ústavu v podobě slabšího disku obklopeného šňůrou tří až čtyř "hvězdiček".

Už ve středu 22. února mohli lidé pozorovat trojitou konjunkci těchto planet s Měsícem. V minulosti přikládali lidé blízkému setkání planet velký význam. Nejznámějším příkladem je vzácná trojnásobná konjunkce planet Jupitera a Saturna z roku sedm před naším letopočtem, která někdy bývá spojována s betlémskou hvězdou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď