Rusko chce v nové koncepci zahraniční politiky ukončit "monopol" Západu

foto Ilustrační foto - ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Moskva - Rusko bude v rámci nové koncepce své zahraniční politiky usilovat o to, aby skončil "monopol" Západu na mezinárodní scéně. Podle agentury TASS to uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v projevu před poslanci Státní dumy, dolní komory parlamentu.

"Naše aktualizovaná koncepce zahraniční politiky již bude hovořit o nutnosti ukončit monopol Západu na utváření rámce mezinárodního života," řekl Lavrov. "USA a jejich spojenci jsou posedlí maniakální touhou oživit neokoloniální, unipolární světový řád," zopakoval Lavrov dřívější tvrzení ruských představitelů o tom, že Západ potlačuje suverenitu Ruska a brání vzniku nových světových center ve světě.

Ve svém projevu také znovu obvinil Západ, že využívá Ukrajinu jako "rusofobní vojenské předmostí". Západní politika podle něj v tomto dosáhla bodu, z něhož "není návratu". Opět zmínil také porušení údajných závazků západních zemí, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat směrem na východ.

Rusko před téměř rokem zahájilo invazi na Ukrajinu, která rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Moskva válku na Ukrajině nazývá speciální operací, jejímž cílem je podle ní demilitarizace a "denacifikace" sousední země a zajištění bezpečnosti Ruska před údajnou rozpínavostí NATO. Kyjev podal v reakci na ruskou invazi přihlášku do NATO i Evropské unie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď