AUTOTEST: Nový Volkswagen Taigo zaujme designem

foto Volkswagen Taigo

Volkswagen Taigo je prvním modelem automobilky z Wolfsburgu, který má karoserii typu SUV kupé. Jde o malý crossover postavený na platformě MQB-A0, tedy na stejném základu jako například Škoda Kamiq, VW Polo nebo T-Cross. Původně vůz vznikl s označením Nivus pro jihoamerické trhy, pak se pod názvem Taigo dostal do Evropy. A se zajímavou cenou nebude rozhodně bez šancí.

Fotogalerie

Taigo je nižší a designově zajímavější než jiná auta stejné kategorie. Vůz s pohonem předních kol nadchne moderní karoserií s prvky crossoveru, vyšší polohou sedadel, průkopnickou konektivitou a neomezenou využitelností pro každodenní provoz. Zadní část střechy pětimístného vozu se ve stylu kupé výrazně svažuje k zádi, aniž by omezovala prostor pro hlavu cestujících na sedadlech vzadu.

Téměř 4,26 metru dlouhé SUV kupé přináší do své třídy vysoká měřítka v technické oblasti a už v sériové výbavě nabízí světlomety LED, plně digitální panel sdružených přístrojů a nejnovější generaci informačních a zábavních systémů (MIB3). Mezi ně patří mimo jiné streamingové služby, hlasové ovládání hovorovou řečí a individualizace nastavení vozidla prostřednictvím uživatelského účtu „Volkswagen ID“ s připojením ke cloudu. 

Světlomety IQ LED liquid zase samy určují, jakou intenzitou a jakým směrem je třeba svítit. Dálková světla přisvítí třeba do zatáčky, neoslní protijedoucí vozy nebo samy zmírní intenzitu například při průjezdu osvětlenou obcí.

Nové SUV kupé má velmi blízko k modelům značky Volkswagen z vyšších segmentů také z hlediska asistenčních systémů, zvyšujících úroveň komfortu a bezpečnosti. Všechny verze modelu Taigo jsou sériově vybaveny asistenčním systémem „Front Assist“ pro detekci překážek před vozem včetně funkce nouzového brzdění City brake a asistentem pro jízdu v jízdním pruhu „Lane Assist“.

Důležitým prvkem bezpečnostní výbavy je centrální boční airbag pro cestující vpředu. Taigo disponuje v základní výbavě i systémem rozpoznávání únavy řidiče. Na přání může být vůz vybaven systémem „IQ.DRIVE Travel Assist“, který umožňuje částečně automatizovanou jízdu rychlostí až 210 km/h. 

Nabídka motorizací kopíruje to, co známe například z modelů Polo a T-Cross. Základ tvoří litrový turbomotor TSI o výkonu 70 kW, který je standardně spojen s 5stupňovým manuálem. Nad ním je motor 1,0 TSI o výkonu 81 kW, který je standardně dodáván se 6-stupňovým manuálem, ale na výběr bude i 7stupňové DSG. Vrchol tvoří motorem 1,5 TSI s tradičním výkonem 110 kW v kombinaci se 7stupňovým DSG.

Crossover Taigo nadchne osobitým designem a až nečekaně velkým prostorem a to i na zadních sedadlech. Oslovit může hlavně mladší lifestylově orientovanou generaci. Do velkého kufru o objemu 440 litrů lze bez problémů uložit například i dětský kočárek a na všech sedačkách pochopitelně s výjimkou řidiče jsou umístěny fixační systémy pro uchycení dětských sedaček Isofix.

Základní cena nového modelu Taigo s motorem 1.0 TSI o výkonu 70 kW/95 k a s pětistupňovou přímo řazenou převodovkou je 484 900 Kč. 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď