Za Ukrajinu se pomodlili lidé před ukrajinským velvyslanectvím v Praze

foto Veřejné shromáždění s modlitbami, které uspořádala iniciativa Modlitba za Ukrajinu. 12.ledna 2023, Praha.

Praha - Před velvyslanectvím Ukrajiny v Praze se dnes sešlo zhruba 50 lidí, kteří vyjádřili podporu Ukrajině v boji s ruským agresorem. Shromáždění pořádala iniciativa Modlitba za Ukrajinu, jež podobné akce organizovala i v průběhu uplynulého roku po napadení Ukrajiny Ruskem. Dnešního shromáždění se zúčastnil například představitel českobratrské církve Jiří Schneider nebo poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL).

Fotogalerie

Na úvod promluvila Martina Hanušová z iniciativy, která připomněla, že Ukrajina bojuje za svobodu celé Evropy. Hanušová zároveň ocenila proukrajinský přístup nově zvoleného prezidenta Petra Pavla a české vlády v čele s Petrem Fialou (ODS).

"I kdyby ten zápas trval ještě měsíce, možná ještě delší dobu, tak vytrvat v tom přesvědčení, že tento zápas je před bohem i před lidmi spravedlivý, vytrvat v té podpoře – humanitární, materiální, politické, morální, vojenské, a to i za cenu, že se samozřejmě budeme muset uskromnit,“ vyzval ve svém projevu Okamura k další podpoře Ukrajiny.

Lidé se pomodlili za oběti války, za vytrvalost v solidaritě s Ukrajinou a za spravedlivý mír pro Ukrajinu. Následně se účastníci společně přesunuli k velvyslanectví Ruské federace.

V pátek 24. února uplyne rok od začátku ruské invaze na Ukrajině. Ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok v ranních hodinách ve čtvrtek 24. února 2022. Ruská agrese vyvolala obrovskou vlnu solidarity v České republice i v zahraničí. Západní lídři kroky Moskvy okamžitě odsoudili a nadále proti Rusku uplatňují sankce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil tento týden Brusel, Londýn a Paříž. V projevu v britském parlamentu řekl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď