Ruské řízené střely přeletěly podle úřadů přes vzdušný prostor Moldavska

foto Ilustrační foto - Raketa odpálená z ruské válečné lodi na cíl na území Ukrajiny na snímku ruského ministerstva obrany z 10. října 2022.

Kišiněv/Bukurešť/Kyjev - Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj tvrdí, že dvě ruské řízené střely Kalibr mířící na Ukrajinu přeletěly přes vzdušný prostor Rumunska a Moldavska. Zatímco Moldavsko potvrdilo narušení svého vzdušného prostoru a jeho ministerstvo zahraničí si na protest předvolalo ruského velvyslance, Rumunsko informaci ukrajinského velitele odmítlo. Ruská střela se podle rumunského ministerstva obrany přiblížila rumunskému vzdušnému prostoru asi na 35 kilometrů. Uvedla to dnes agentura Reuters. Rumunsko je členem NATO.

"Dnes, 10. února v 10:18, přeletěly dvě ruské řízené střely Kalibr státní hranici Ukrajiny s Moldavskou republikou. Přibližně v 10:33 překročily rumunský vzdušný prostor. Poté opět vstoupily do ukrajinského vzdušného prostoru v místě, kde se hranice tří zemí protínají. Rakety byly odpáleny z Černého moře," napsal Zalužnyj na telegramu. Stalo se tak podle něj během dnešního velkého vzdušného útoku ruských sil na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později na telegramu uvedl, že nad Moldavskem a Rumunskem přeletělo "několik" ruských řízených střel. "Nepřítel dnes ráno při dalším masivním útoku (na Ukrajinu) vypálil nejméně 70 raket," řekl Zelenskyj. "Několik ruských střel proletělo vzdušným prostorem Moldavska a Rumunska. Tyto rakety představují výzvu pro NATO a kolektivní bezpečnost. Je to teror, který musí být zastaven," dodal.

Moldavsko mezitím uvedlo, že ruská řízená střela narušila jeho vzdušný prostor. "Ministerstvo obrany ve spolupráci s odpovědnými strukturami země pozorně sleduje situaci v regionu a důrazně odsuzuje narušení vzdušného prostoru Moldavska," uvedlo moldavské ministerstvo obrany.

Rumunské ministerstvo obrany podle Reuters oznámilo, že pravděpodobně ruská střela odpálená z lodi poblíž poloostrova Krym dnes zasáhla do moldavského vzdušného prostoru a pak dopadla na Ukrajinu, asi 35 km severovýchodně od rumunských hranic. Střela se podle úřadu rumunskému vzdušnému prostoru přiblížila nejvíce asi na 35 kilometrů.

Washington vpodvečer prohlásil, že neregistruje žádné známky přímé ruské vojenské hrozby pro Moldavsko a Rumunsko. "Udržujeme blízký kontakt a komunikaci s našimi moldavskými a rumunskými spojenci," řekl mluvčí americké diplomacie Vedant Patel.

Moskva se zatím k těmto informacím nevyjádřila. Rusko dnes podle ukrajinských úřadů podniklo další velký vzdušný útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Podle ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka zasáhly rakety energetická zařízení v šesti regionech, což má za následek výpadky v dodávkách elektřiny na většině Ukrajiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď