Inflace v lednu vzrostla na 17,5 procenta, hlavně kvůli zdražení energií

foto Spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 17,5 procenta. Tempo inflace zrychlilo, v prosinci byly ceny meziročně vyšší o 15,8 procenta. Vliv měly vzhledem ke konci úsporného tarifu pro domácnosti zejména ceny za energie, zdražilo také teplo, vodné a stočné i potraviny. Proti prosinci byly ceny pro spotřebitele v lednu vyšší o šest procent. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Spotřebitelské ceny v Česku v lednu meziročně stouply o 17,5 procenta. Tempo inflace zrychlilo, v prosinci byly ceny meziročně vyšší o 15,8 procenta. Proti prosinci se ceny zvýšily o šest procent, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle České národní banky (ČNB) i analytiků způsobilo zrychlení inflace zejména zdražení energií po konci úsporného tarifu a přechodu na cenové stropy. Analytici předpokládají, že od února se bude inflace snižovat, mimo jiné kvůli slábnoucí domácí poptávce.

V lednu se zvýšily především regulované ceny. Ceny elektřiny meziročně vzrostly o 36,4 procenta, zemního plynu o 87 procent, vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta a tepla a teplé vody o 44,7 procenta, uvedl ČSÚ. Potraviny a nealkoholické nápoje proti loňskému lednu podražily téměř o čtvrtinu. Ceny zboží v lednu meziročně úhrnem vzrostly o 20,8 procenta, ceny služeb o 12,2 procenta.

Lednová inflace byla v souladu s prognózou ČNB. Regulované ceny přitom rostly pomaleji, než centrální banka předpokládala, rychlejší bylo naopak zdražování potravin a tabákových výrobků.

Prognóza ČNB předpokládá, že lednové zrychlení inflace je přechodné a souvisí zejména s růstem regulovaných cen. "Inflace začne následně rychle klesat a ve druhé polovině letošního roku se sníží na jednociferné hodnoty. Tržní složky inflace zvolní vlivem snižujících se nákladových tlaků ze zahraničí i z domácí ekonomiky. Současně dojde k postupné korekci aktuálně kulminujících ziskových marží domácích výrobců, obchodníků a poskytovatelů služeb," uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Luboš Komárek.

Také analytici předpokládají v příštích měsících zpomalování inflace. "Od února by se měl inflační trend zlomit a cenový růst postupně slábnout. Zásadní roli v předpokládaném poklesu inflace bude hrát vysoká loňská základna a celkový útlum poptávky v ekonomice," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Ke zpomalení inflace by podle něj mohly přispět i silná koruna, která zlevňuje dovoz, a příznivý vývoj cen na trzích s elektřinou a plynem.

Česká inflace i v lednu patřila v Evropě mezi vyšší. Ze zemí Evropské unie rostly ceny rychleji pouze v Pobaltí a v Maďarsku, ukázala analýza investiční společnosti Portu. Zatímco v Česku tempo růstu cen proti prosinci vzrostlo o 1,7 procentního bodu na 17,5 procenta, v eurozóně se inflace snížila o 0,7 procentního bodu na 8,5 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď