Policie hledá posledního cizince, který v úterý utekl ze zařízeni v Balkové

foto Policie zadržela v noci na 8. února 2023 v okolí Balkové na severním Plzeňsku šest cizinců, kteří v předchozího dne utekli ze záchytného zařízení v Balkové. Z areálu uteklo 13 lidí.

Plzeň - Policie pátrá po posledním z 13 cizinců, kteří v úterý v podvečer utekli ze záchytného zařízení v Balkové na severním Plzeňsku. Uvedla to na twitteru. Dnes dopoledne zajistila jednoho člověka a dalších pět odpoledne. Šest policie zadržela už v úterý před půlnocí v okolí Balkové, řekl ČTK tiskový mluvčí cizinecké policie Josef Urban. Běženci převážně ze severní Afriky čekali v Balkové na správní vyhoštění do země původu.

Zatím není jasné, jak se cizincům podařilo utéct. "Jak k celé situaci došlo, je zatím předmětem šetření, pouze můžeme sdělit, že překonali vnitřní perimetr zajištění záchytného tábora, který zajišťuje Správa uprchlického zařízení ministerstva vnitra. Při útěku nebyl nikdo zraněn," uvedl dopoledne Urban. Způsob, jakým cizinci z areálu utekli, nechtěla Správa uprchlických zařízení komentovat.

Po uprchlých cizincích pátrala policie z několika krajů, cizinecká policie, do hledání se zapojila i letecká služba policie.

Záchytné středisko pro uprchlíky a žadatele o azyl v Balkové vzniklo v roce 1998 v bývalém objektu střední policejní školy, který ještě předtím sloužil jako stálá škola v přírodě. Svému účelu slouží s přestávkami, jsou zde ubytovaní jen muži. Ke dnešnímu dní je v zařízení podle Urbana 62 cizinců.

Bezpečnost uvnitř areálu zajišťuje smluvní bezpečnostní agentura, řekl dnes ČTK mluvčí Správy uprchlických zařízení Jan Piroch. Nasazení členů bezpečnostní agentury se podle něj přizpůsobuje aktuálnímu počtu umístěných cizinců. Současný útěk je největší za poslední léta. "Od roku 2015, kdy jsme zařízení převzali, se taková situace nestala. V součinnosti s policií učiníme kroky, abychom minimalizovali opakováni situace," uvedl Piroch.

Policie dopoledne vyhlásila pátrání po sedmi mužích, původem z Maroka. Nejmladšímu bylo 19 let, nejstaršímu 45 roků. Podle aktuálních informací se podařilo během dopoledne zadržet devatenáctiletého muže. Během odpoledne dalších pět. Na facebooku městečka Rabštejn nad Střelou se objevila informace, že policie zadržela čtyřčlennou skupinku cizinců nedaleko rabštejnského vrchu Gamberk.

Muži byli v Balkové zajištěni kvůli správnímu vyhoštění do země původu, ne proto, že by byli podezřelí z trestné činnosti, uvedla dopoledne policejní mluvčí Michaela Raindlová. "Policisté žádají všechny občany, kteří by mohli podat jakoukoli informaci o pobytu, výskytu nebo pohybu hledaných osob, aby neprodleně podali zprávu na nejbližší služebnu Policie ČR nebo na tísňovou linku 158," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď