Ruský rozpočet se v lednu propadl do obřího schodku

foto Ruské rubly - ilustrační foto.

Moskva - Ruský federální rozpočet podle předběžných údajů ministerstva financí skončil v lednu se schodkem ve výši 1,776 bilionu rublů (asi 552 miliard Kč), zatímco o rok dříve vykazoval přebytek 125 miliard rublů (asi 39 miliard Kč), upozornila dnes agentura Interfax. Lednový schodek představuje 60 procent plánovaného deficitu na celý letošní rok (2,925 bilionu rublů).

Příjmy státu se v lednu snížily meziročně o 35 procent, zatímco výdaje podle ministerstva stouply o 59 procent. Příjmy z ropy a plynu se oproti lednu 2022 snížily o 46 procent. Ministerstvo financí to objasnilo poklesem cen ropy značky Urals a snížením vývozu zemního plynu.

Interfax dnes upozornil, že i příjmy z daně z přidané hodnoty z ruského trhu klesly skoro na polovinu oproti loňskému lednu. Připomněl také, že rozpočet je postaven na předpokladu, že barel ropy Urals bude stát 70 dolarů. Ale tato cena se od poloviny prosince do poloviny ledna pohybovala pod 47 dolary.

Agentura Reuters minulý pátek napsala, že měsíční příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v lednu v důsledku západních sankcí sestoupily na nejnižší úroveň od srpna 2020. Ruské daňové a celní příjmy z prodeje energií v lednu dosáhly 425,5 miliardy rublů (zhruba 131 miliard Kč). Meziročně tak klesly o 46 procent. Přispěl k tomu fakt, že cena ruská ropy Urals se propadla o 42 procent, zatímco cena severomořské ropy zůstala téměř beze změny. Oproti prosinci se příjmy snížily dokonce o 54 procent. Prosincové příjmy nicméně podpořila jednorázová daňová platba ze strany ruské plynárenské společnosti Gazprom.

Moskva využívá příjmy z prodeje ropy a plynu k financování rozpočtových výdajů. Kvůli výpadku v těchto příjmech musela začít čerpat prostředky ze svých rezerv.

Ruské ministerstvo financí poprvé prodalo malou část zlata z fondu národní prosperity - 3633 kilogramů zlata - na pokrytí rozpočtového deficitu. Za stejným účelem ministerstvo financí prodalo 2,3 miliardy jüanů. Příjmy z transakcí se zlatem a jüany činily 38,5 miliardy rublů, uvedl server Meduza.

Západní země uvalily na Rusko rozsáhlé ekonomické sankce kvůli jeho loňskému útoku na Ukrajinu. Brusel doufá, že jeho restrikce sníží ruský export ropy do Evropské unie o 90 procent. Podíl ruského plynu na celkovém dovozu plynu do členských zemí EU od začátku války klesl na méně než 15 procent z dřívějších více než 40 procent, dodal Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď