Na demonstraci před Nexen u Žatce, kde se stávkuje, dorazilo přes 200 lidí

foto Před podnikem Nexen Tire v Bítozevsi na Lounsku demonstrovali 6. února 2023 účastníci stávky zaměstnanců.

Bitozeves (Lounsko) - Před jihokorejskou továrnou Nexen Tire u Žatce na Lounsku, kde v úterý začala stávkovat část zaměstnanců mj. za vyšší mzdy, se na dnešní demonstraci sešlo podle odhadu odborů více než 200 lidí. Záměrem demonstrantů bylo vytvořit nátlak na zaměstnavatele, který podle odborů odmítá vést sociální dialog. Podle informací předsedy Odborového svazu KOVO Romana Ďurča se další vyjednávání o požadavcích plynoucích z kolektivní smlouvy uskuteční v úterý ve 12:00. Řekl to dnes ČTK. Cílem stávky je právě podpis kolektivní smlouvy.

Na parkovišti určeném pro autobusy drželi příchozí vlajky odborových organizací či transparenty hlásající například: 'Stávky se nebojíme', 'Nejsme levná pracovní síla' nebo 'Bez kolektivní smlouvy to nejde'. Protest se neobešel ani bez hřmotu řehtaček, píšťalek a trubek.

Na demonstraci dorazili lidé napříč Českou republikou, řekl dnes na dotaz ČTK předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Účast ho překvapila, očekával nižší zájem. Uvedl, že dorazili zástupci odborových svazů třeba z řad zdravotníků, stavařů či lesníků.

Jednání o požadavcích odborů se uskuteční v úterý, tedy týden po poslední společné schůzce. Minulý týden vedení podle odborů přislíbilo, že si vezme týden čas na jejich projednání s vlastníky firmy. To označili odboráři za průtahy, které mají oslabit odhodlání stávkujících. Za vstřícný krok ze strany zaměstnavatele dnes odpoledne předseda odborové organizace Nexen Pavel Rohel označil jednání ke stávkovým hlídkám. Mělo se konat dnes v podvečer, zaměstnavatel ho však podle Rohela z časových důvodů zrušil. Stávkové hlídky se podle odborů do továrny od pátku nedostaly. Rohel vyslovil obavy, že firma obsazuje místa stávkujících zaměstnanců jinými pracovníky.

Společnost dnes ve vyjádření pro ČTK uvedla, že "na konání hlídek, při kterých zástupci odborové organizace pozorují provoz zaměstnavatele za účelem zjištění, které části výroby zaměstnavatele jsou aktivní a které ne, nikoli za účelem ověření, zda jsou splněny požadavky BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) na pracovišti, není žádný právní nárok." Společnost odborářům hlídky umožnila, podle zástupců firmy ale jejich rozsah, četnost, intenzita i způsob jejich provádění překročily meze, které firma považovala za přijatelné, stojí v písemném vyjádření.

Podle firmy se požadavky ze strany odborářů na provádění hlídek začaly stupňovat a pro zaměstnavatele se staly neúměrně zatěžující. "Začalo to narušovat operativu běžného provozu společnosti," vysvětlili zástupci firmy. Společnost nicméně podotkla, že stávkové hlídky mohou do provozu i nadále vstupovat, a to v přiměřených intervalech a tak, aby jejich četnost a způsob provádění odpovídala jejich účelu, a nebyly zátěží pro provoz a zaměstnance neúčastnící se stávky.

Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Nástupní mzda operátora výroby je podle odborářů 22.700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí. Průměrná mzda v Ústeckém kraji ve třetím čtvrtletí loňského roku činila podle statistiků zhruba 37.000 korun a byla šestá nejvyšší mezi kraji v Česku. Minimální mzda v Česku od letošního ledna činí 17.300 korun.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Se stávkou podle odborů souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní přihlásilo více než 200 z 1100 zaměstnanců. Odbory tvrdí, že se mzdy části zaměstnanců nezvýšily od roku 2018. Firma naopak uvedla, že v minulosti všem pracovníkům platy zvedla. V prohlášení pro ČTK minulý týden její zástupci podotkli, že i přesto, že je podnik ve ztrátě, připravuje zvýšení mezd k 1. březnu. Podle údajů z výročních zpráv ve Sbírce listin společnost v roce 2021 vykázala zisk po zdanění přes 709 milionů Kč, o rok dříve byla ve ztrátě 1,4 miliardy Kč. Odbory odhadují denní ztrátu podniku na 15 milionů korun a společnost podle písemného vyjádření pro MF Dnes až na 20 milionů korun denně.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bitozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď