Změny v podporách uprchlíků z Ukrajiny jsou ve Sněmovně před schvalováním

foto Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto.

Praha - Navrhované změny v podporách uprchlíků z Ukrajiny jsou ve Sněmovně před schvalováním. V dnešním druhém čtení poslanci podali dvojici pozměňovacích návrhů. Opoziční ANO chce zrušit předpokládané rozšíření možností získání kvalifikace logopeda, ustanovení má za takzvaný přílepek. Koalice navrhla zpřesnění rozsahu majetku Ukrajinců, který bude hrát roli při posuzování nároku na humanitární dávku a její výši. Poslanci budou o podobě předlohy hlasovat na příští schůzi, která začne ve druhé polovině února.

Novela zákonů zvaných lex Ukrajina zejména zpřísňuje od července podmínky pro nárok na humanitární dávku, která by měla být adresnější. Úpravy čekají rovněž vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a podmínky bezplatného nouzového ubytování. Změny mají podle vlády zvýšit podíl Ukrajinců na hrazení jejich životních nákladů a přispět k jejich začlenění do společnosti. Už od dubna má předloha převést asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra. Uzákoní navíc také například evidenci všech pracovních dohod ukrajinských běženců.

Rozšíření možností získání kvalifikace logopeda vláda navrhla kvůli růstu poptávky po těchto službách v souvislosti s přílivem dětských uprchlíků. Podle skupiny poslanců ANO v čele s Ivanou Mádlovou by to ale vedlo ke "snížení nároků na výkon profese".

Nárok na humanitární dávku a její výše se bude podle novely odvíjet prvních pět měsíců od udělení dočasné ochrany od životního minima. Po této době bude nárok a výše dávky navázán podle předlohy na existenční minimum s výjimkou lidí, kteří například kvůli věku, péči o malé dítě, invaliditě nebo studiu nemohou pracovat. Při posuzování nároku na dávku a její výši budou úřady vycházet z příjmů žadatele v Česku i v cizině a z jeho majetkových poměrů. Nadále bude ale možné i čestné prohlášení. Skupina koaličních poslanců vedených Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) navrhla vlastnictví majetku výslovně vztáhnout jen na ten v Česku.

Roli ve výši dávky budou hrát také započitatelné náklady na bydlení, které vymezí vláda. Souvisí to s tím, že možnost příspěvku pro solidární domácnost novela zachová jen pro případy, v nichž lidé ubytovávají běžence u sebe doma. Stát už nemá posílat peníze těm poskytovatelům ubytování, kteří Ukrajincům dali k obývání celý byt. Běženci si mají náklady hradit sami.

V současnosti činí měsíční humanitární dávka prvního půl roku 5000 korun na osobu, následně odpovídá životnímu minimu. Úřady zjišťují od druhého měsíce sociální, příjmovou a majetkovou situaci žadatele.

Nynější novela také omezí dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování. Taková obydlí budou moci využívat nejvýše 150 dnů, výjimku dostanou takzvané zranitelné osoby.

Úpravy takzvaného lex Ukrajina byly jediným bodem, který poslanci v závěrečný den nynější řádné schůze projednali. Změny v informační povinnosti fondů kolektivního investování ani sporné změny ve volbě televizních a rozhlasových radních už Sněmovna neschvalovala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď