Írán z útoku na zbrojovku u Isfahánu obvinil Izrael a pohrozil odvetou

foto Íránské vojenské drony. Ilustrační foto. 

Teherán/New York - Írán obvinil Izrael z útoku bezpilotním letadlem na vojenskou továrnu poblíž centrálního města Isfahán a pohrozil odvetou, uvedla dnes polooficiální tisková agentura ISNA. Sobotní útok se odehrál na pozadí napětí mezi Íránem a Západem kvůli jaderným aktivitám Teheránu a jeho dodávkám zbraní, včetně dronů používaných Ruskem na Ukrajině. V Íránu přitom již několik měsíců pokračují protivládní demonstrace.

Íránský velvyslanec při OSN Amír Saíd Iravání v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že "podle prvních závěrů vyšetřování Izrael nese odpovědnost" za útok ze sobotního večera. Podle Teheránu si incident nevyžádal oběti ani vážné škody. "Írán si vyhrazuje své legitimní a přirozené právo bránit svou národní bezpečnost a rozhodně reagovat na jakoukoli hrozbu nebo protiprávní jednání sionistického režimu (Izraele) kdekoli a kdykoli to bude považovat za nutné," uvedl Iravání. "Tato akce sionistického režimu (Izraele) je v rozporu s mezinárodním právem, "dodal.

"Vybavení a výbušniny použité při útoku v Isfahánu byly do Íránu převezeny s pomocí protirevolučních skupin sídlících v iráckém Kurdistánu na příkaz zahraniční bezpečnostní služby," uvedla ve středu íránská agentura Nournews.

Izrael dlouhodobě prohlašuje, že je ochoten zasáhnout íránské cíle, pokud selže snaha diplomacie omezit íránský jaderný nebo raketový program. Konkrétní operace ale nekomentuje. Rozhovory mezi Íránem a světovými mocnostmi o oživení jaderné dohody z roku 2015 od září váznou. V dohodě, od níž bývalý prezident USA Donald Trump v roce 2018 jednostranně odstoupil, se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí.

Íránský režim neuznává Izrael a viní ho z vražd íránských vědců a představitelů. Izrael považuje Írán za největší ohrožení své existence a poukazuje zejména na nebezpečí, které představuje íránský jaderný program. O Izraeli se všeobecně soudí, že vlastní jaderné zbraně, země to ale oficiálně nikdy nepotvrdila. Izrael tvrdí, že Írán o jaderné zbraně usiluje, což Teherán popírá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď