Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí ze soboty na neděli

foto Policie v noci na 7. listopadu 2022 zdvojnásobila odbavovací kapacitu hraničního přechodu mezi Českem s Slovenskem Břeclav-Kúty na dálnici D2. Opatření má zkrátit kolony kamionů na vjezdu do republiky.

Praha - V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli migraci zavedlo koncem loňského září. V prostoru na silnicích i na zelené hranici zůstanou na hlídkách policisté, řekl po dnešním jednání vlády novinářům vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Doplnil, že vláda je připravena operativně rozhodnutí měnit. Vyčerpala čtyři měsíce z půlroční lhůty, po kterou mohou země schengenského prostoru rozhodnout o dočasných hraničních kontrolách. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec rozhodnutí ČRo zrušení hraničních kontrol uvítal.

Pokračovat budou podle Rakušana společné kontroly ve vlacích na slovenské straně hranice tak, aby případní odhalení migranti zůstali na Slovensku. Obě strany budou také pracovat na smlouvě, která umožní užší spolupráci v době krizí, mezi které migrační patří, uvedl Rakušan. Doplnil, že změnu přinesl pokles zadržených migrantů, zatímco loni v září jich bylo na Slovensku zachyceno každý den zhruba 400, nyní se jejich počty pohybují v jednotkách.

Vláda minulý týden prodloužila kontroly na hranicích o deset dnů. Nevypomáhají tam už vojáci a celníci, namátkové kontroly provádějí jen policisté. Opatření aktuálně platí do půlnoci ze soboty na neděli. Rakušan před týdnem řekl, že Česko si brzy bude moct dovolit režim bez stálých kontrol.

Od zavedení opatření zkontrolovali policisté podle ministerstva vnitra do 25. ledna přes tři miliony lidí. Při migraci zajistili 9567 osob a vstup neumožnili 2545 z nich. Zadrželi 141 osob podezřelých z převaděčství.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dopoledne před jednáním kabinetu uvedl, že pokles počtu nelegálních migrantů je patrný. Uvedl také, že Německo zrušilo kontroly ve vlacích z Plzně do Mnichova, čímž odpadnou častá zpoždění.

Bratislava loni na podzim Česko za zavedení kontrol kritizovala. Slovenské ministerstvo vnitra před týdnem zopakovalo, že nelegální migraci je třeba řešit například ochranou vnějších schengenských hranic, včasným přijímáním opatření na nadnárodní úrovni či sladěním vízové politiky zemí mimo EU, které jsou součástí takzvané balkánské trasy pohybu uprchlíků.

Stejně jako Česko zaznamenalo Slovensko za leden výrazné snížení počtu zadržených lidí s neoprávněným pobytem v zemi proti maximu z loňského listopadu a mírný pokles případů nelegální migrace předpokládá i v příštích měsících.

Slovenský ministr vnitra uvítal rozhodnutí ČR o zrušení hraničních kontrol

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec uvítal rozhodnutí Česka ukončit stálé kontroly na hranicích se Slovenskem. V příspěvku na sociální síti ministr také zopakoval potřebu společného postupu Evropy při řešení nelegální migrace. Bratislava loni na podzim Česko v souvislosti se zavedením hraničních kontrol kritizovala.

"Od začátku kontinuálně říkám, že účinným krokem vůči nelegální migraci je společný postup Evropy. Zejména společná ochrana vnějších schengenských hranic," uvedl Mikulec.

Vyslovil se také pro to, aby EU zvýšila tlak na země původu a tranzitu běženců a aby byla zpřísněna návratová politika.

"Třetí země, které při návratech a readmisích nespolupracují, by to měly ze strany Evropské unie i pocítit," uvedl slovenský ministr. Dodal, že je třeba využívat všechny nástroje, jinak bude zlepšení pokud jde o navracení migrantů i nadále nedostatečné a "tranzit přes Evropu se tak snadno nezastaví".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď