Premiér Fiala se setkal s Michlem, jednali o snaze snížit inflaci

foto Ilustrační foto ČNB z 7. dubna 2016.

Praha - Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes setkal s guvernérem České národní banky (ČNB) Alešem Michlem. Jednali o společné snaze snížit inflaci, uvedli oba na twitteru. Tempo růstu cen loni dosáhlo 15,1 procenta, inflace tak byla druhá nejvyšší od roku 1993. V letošním roce se očekává postupné snížení inflace, podle dnes zveřejněné prognózy ministerstva financí by měla celoročně činit 10,4 procenta.

"S guvernérem ČNB Alešem Michlem jsem mluvil o vztazích mezi vládou a centrální bankou a o tom, jak společným úsilím můžeme snížit inflaci. Podle odhadu ČNB inflace klesne ve druhém pololetí letošního roku na jednociferná čísla, a to i díky odpovědné rozpočtové politice vlády," uvedl Fiala.

"Společnou prioritou ČNB a vlády je snížení inflace," napsal na twitteru Michl. Ocenil profesionální vztahy mezi centrální bankou a kabinetem a vzájemný respekt k nezávislosti.

Michl v minulosti několikrát uvedl, že ke snížení inflace by přispěla i větší fiskální disciplína. Vláda hodlá letos vypracovat úsporný balíček, který by snížil strukturální deficit veřejných financí o jedno procento HDP, tedy zhruba 70 miliard korun. Loni skončily veřejné finance ve schodku 3,6 procenta HDP.

ČNB i ministerstvo financí odhadují, že v letošním druhém pololetí klesne meziroční míra inflace pod deset procent. Celoroční inflace by podle dnešní prognózy ministerstva měla být 10,4 procenta, v roce 2024 by se měla pohybovat mezi třemi a čtyřmi procenty. ČNB svou novou prognózu zveřejní za týden. V listopadové odhadovala letošní inflaci 9,1 procenta a návrat k rovnovážné dvouprocentní úrovni v první polovině roku 2024.

Příští týden se jednání bankovní rady ČNB zúčastní také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Novinářům dnes řekl, že svou účast vnímá i jako příležitost rozloučit se s dvěma končícími členy bankovní rady, viceguvernérem Markem Morou a členem rady Oldřichem Dědkem. V polovině února je nahradí ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) a koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď