Na Ukrajinu míří z Olomouce zásilka elektrocentrál včetně obřího generátoru

foto Nakládka elektrických generátorů pro Ukrajinu ze skladu Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO), 20. ledna 2023. Náklad bude směřovat na Ukrajinu do města Kolomyja, kde má ACHO partnerskou organizaci Caritas Kolomyja.

Olomouc - Z Olomouce míří na Ukrajinu napadenou Ruskem další zásilka elektrocentrál, která pomůže tamním lidem zajistit energii v oblasti zasažené válečným konfliktem. Náklad směřuje do ukrajinského města Kolomyja. Tamní charita poté zajistí další distribuci elektrocentrál do center pomoci, sociálních zařízení a dalších potřebných míst, řekli dnes ČTK zástupci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Zásilka byla pořízena z výtěžku sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu. Navazuje na předchozí z poloviny prosince, kdy se na stejnou cestu vydal kamion naložený 230 elektrocentrálami různých výkonů.

Fotogalerie

Z dosavadní pomoci ACHO jde o dopravu zatím největšího z pořizovaných typů generátorů o výkonu 400 kV a o váze osmi tun. Tento velký generátor doplnila další zhruba stovka menších generátorů. "Hodnota této pomoci je téměř tři miliony korun. Velký generátor v hodnotě půl milionu korun je financován z daru Arcibiskupství olomouckého. Konkrétně tento větší generátor bude pomáhat s vykrýváním přerušovaných dodávek elektrické energie ve vodárně města Kolomyja, čímž se pomůže se zajištěním dodávek pitné vody," uvedl Marek Navrátil z ACHO.

Podle koordinátorky pro Ukrajinu Kateřiny Biolkové se kamion na Ukrajinu vydá již dnes, po proclení. "Menší generátory jsme pořídili ze sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu. Pokud bude poptávka z Ukrajiny, což si myslím, že bude jistě, a my budeme mít prostředky, chceme v ní pokračovat dál," řekla ČTK Biolková. Do sbírky podle ní přispívají firmy, nadace, jedinci ale i arcibiskupství. "Dary se pohybují od stovek korun po miliony," dodala.

ACHO naposledy v polovině prosince vyslala na Ukrajinu kamion naložený 230 elektrocentrálami různých výkonů. Vezl také zdravotnický materiál a dva větší nafukovací stany. Během prosince to byl už druhý kamion s humanitární pomocí. Na sbírku, jejíž výtěžek putuje nejen na nákup elektrocentrál, ale slouží i pro pořízení mobilních propan-butanových kamen, mohou dárci nadále přispět prostřednictvím účtu 4030207/0100.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď