Ukrajinští vojáci si téměř jistě drží pozice v Soledaru, uvádí Londýn

foto Ukrajinští vojáci na frontové linii blízko Soledaru v Doněckém regionu 11. ledna 2023.

Kyjev - Ukrajinští vojáci téměř jistě v neděli stále drželi pozice ve východoukrajinském městečku Soledar, napsala dnes v hodnocení situace na frontě britská vojenská rozvědka. Moskva minulý týden uvedla, že se její vojska Soledaru po dlouhých bojích zmocnila. Kyjev to stále odmítá. O víkendu se podle Londýna bojovalo i v okolí Kreminny, která leží v Luhanské oblasti severně od Soledaru. Rusko se podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) na frontě připravuje na rozhodující operaci.

"Intenzivní boje na donbaské frontě pokračovaly jak v oblasti Kreminny, tak Bachmutu. K 15. lednu 2023 si ukrajinské ozbrojené síly téměř jistě udržovaly pozice v Soledaru," napsalo v příspěvku na twitteru britské ministerstvo obrany.

Boje okolo Kreminny se podle Londýna vyznačují sérií lokalizovaných útoků a protiútoků v zalesněné krajině. Ukrajina však nadále postupuje a frontu posunuje na východ na okraj Kreminny.

Není jasné, jaká situace přesně panuje u Soledaru. Rusko v pátek oznámilo, že nad Soledarem ve čtvrtek večer získalo kontrolu, což by, jak podotýkají západní média, byl pro Kreml vzácný úspěch na bitevním poli po měsících neúspěchů. Kyjev tvrdí, že boje o Soledar pokračují, podle některých pozorovatelů se ukrajinské jednotky brání jen v malé části města.

Za posledních šest týdnů dosáhly Rusko i Ukrajina v různých oblastech fronty těžce vybojovaných, ale nevelkých úspěchů, píše Londýn. Pro obě strany je podle něj klíčové, aby utvořily schopné jednotky, které využijí taktických úspěchů k operačnímu průlomu.

Kreml se nyní připravuje na "rozhodující strategickou operaci" uvádí v pravidelném hodnocení situace z nedělního večera americký ISW. Rusko chce podle něj v následujících šesti měsících převzít iniciativu na bojišti.

Analytici hodnotí, že Kreml během téměř 11 měsíců od začátku invaze na Ukrajinu nedosáhl svých operačních cílů; jeho vojákům se nepodařilo dobýt Kyjev, Luhanskou a Doněckou oblast, udržet Charkovskou oblast či jihoukrajinský Cherson. Vzdušné údery, které od loňského října Rusko cílí na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu, nedemoralizovaly ukrajinskou společnost, jak Moskva plánovala, píše ISW.

Ruský prezident Vladimir Putin se nicméně nevzdal svých "maximalistických cílů", a mění proto strategii a způsob vedení války, domnívá se ISW. Nevylučuje, že ruská armáda zahájí velkou ofenzivu v Luhanské oblasti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď