Zemřela ruská herečka Čurikovová, v ČR známá jako Marfuša z Mrazíka

foto Ruská herečka Inna Čurikovová, známá v Česku hlavně jako Marfuša z filmové pohádky Mrazík (na snímku z 25. prosince 2012).

Moskva - Ve věku 79 let dnes zemřela ruská herečka Inna Čurikovová, dobře známá jako Marfuša z ruské filmové pohádky Mrazík. Informuje o tom agentura Interfax, podle níž zemřela v nemocnici, kde podlehla dlouhé nemoci.

Čurikovová má na kontě desítky filmů, mnoho divadelních a televizních rolí a je nositelkou řady cen včetně Stříbrného medvěda z Berlinale 1984 za roli v melodramatu Válečná romance. Dvakrát navštívila karlovarský festival, v lednu 2003 byla hostem Febiofestu.

Před kamerou začala sbírat zkušenosti počátkem 60. let, ale dlouho se musela spokojovat jen s epizodními, komicky laděnými rolemi. Nové obzory se jí otevřely koncem 60. let, kdy se poprvé pracovně setkala s debutujícím režisérem Glebem Panfilovem, který v ní nalezl nejen svou životní partnerku, ale i protagonistku téměř všech svých filmů.

V Česku zůstane zřejmě navždy nejvíce v paměti jako Marfuša, rozmazlená, zlá a ořechy neustále louskající sestra hodné Nastěnky z Mrazíka.

"Mějte se rádi, chraňte planetu - a koukejte na Mrazíka!" popřála svým vzdáleným fanouškům v Česku a na Slovensku v rozhovoru, poskytnutém před lety ČTK a slovenské televizi Markíza.

Herečku, oceněnou titulem národní umělkyně, pochovají v úterý 17. ledna na moskevském Novoděvičím hřbitově, oznámil ředitel divadla Lenkom, kde Čurikovová hrála.

Na Novoděvičím hřbitově bylo pohřbeno mnoho významných ruských osobností. Nachází se tam například hrob spisovatelů Michaila Bulgakova nebo Nikolaje Gogola, je tam i první ruský prezident Boris Jelcin či bývalý sovětský vůdce Nikita Chruščov. Loni v září zde byl pohřben první a poslední sovětský prezident Michail Gorbačov, kterému nynější ruský prezident Vladimir Putin nevypravil státní pohřeb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď