Na odměny pro pracovníky podílející se na předsednictví půjde 100 milionů Kč

foto Ilustrační foto - Neformální zasedání ministrů zemí EU zodpovědných za energetiku. 12.října 2022, Praha. Společná fotografie.

Praha - Na odměny pro pracovníky, kteří se podíleli na nedávno skončeném českém předsednictví v Radě Evropské unie, vyčlenila vláda 100 milionů korun. Největší část, 70 milionů Kč, připadne jednotlivým resortům, dalších 20 milionů dostane ministerstvo zahraničí na odměny pro pracovníky Stálého zastoupení ČR v EU v Bruselu a desetinu vyplatí úřad vlády. Vyplývá to z materiálů, které ČTK poskytl úřad vlády a které ve středu kabinet schválil.

Už v roce 2019 tehdejší kabinet ANO a ČSSD usnesením stanovil, že se na předsednictví mají co nejvíce podílet stávající zaměstnanci úřadů. Podle úřadu vlády měli zajišťovat především vysoce odborné činnosti. Odměny byly v původním materiálu zmíněny spíše obecně, nikoli závazně.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) tak jakožto centrální koordinátor předsednictví navrhl vyčlenit z vládní rozpočtové rezervy prostředky až do výše 100 milionů korun.

Pro jednotlivé resorty bude k dispozici 70 procent, rozděleny peníze budou podle počtu jednotlivých zasedání ministerských rad a pracovních skupin. Stálé zastoupení ČR při EU obdrží pětinu celkových prostředků, podle úřadu vlády na jeho pracovnících ležela hlavní tíha v posledních fázích politické části předsednictví. Desetinu obdrží úřad vlády.

Z resortů obdrží nejvyšší částku na odměny po ministerstvu zahraničí ministerstva průmyslu a obchodu (15,6 milionu Kč), zemědělství (9,2 milionu Kč), financí (8,3 milionu Kč), vnitra (6,2 milionu Kč) a životního prostředí (5,6 milionu Kč).

Vzhledem k válce na Ukrajině muselo podle vlády předsednictví čelit řadě krizových situací a vyjednávat nové návrhy Evropské komise zejména v energetice. Uskutečnilo se šest mimořádných ministerských jednání, z toho pět právě k energetické krizi.

Celkem se uskutečnilo téměř 50 ministerských rad, 60 jednání velvyslanců, zasedlo skoro 1500 pracovních skupin, uvádí úřad vlády. V Česku se konalo přes 300 jednání včetně říjnového neformálního summitu EU na Pražském hradě, setkání vlády s vedením Evropského parlamentu či kolegiem Evropské komise.

"Z hlediska jednání s Evropským parlamentem byla v trialozích dosažena shoda nad 33 legislativními návrhy, například k drtivé většině balíku Fit for 55," podotkl úřad vlády s tím, že předsednictví bylo i mezi zahraničními partnery a představiteli unijních institucí hodnoceno jako úspěšné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď