Sněžku zasáhl orkán o rychlosti 130 km/h, horní úsek lanovky nejede

foto Pohled na Sněžku od Trutnova na snímku z 6. dubna 2021. Na hřebenech Krkonoš leží kolem jednoho metru sněhu. V lavinových lokalitách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Sněžku dnes opět zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce ráno dosáhl rychlosti okolo 130 kilometrů v hodině. Vyplývá to z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru dnes nejezdí horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Vítr o síle orkánu byl na Sněžce několikrát i během prosince a také v lednu. Větrno má být v Krkonoších i v dalších dnech.

Lanovka na Sněžku má dva úseky, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a horní z Růžové hory na Sněžku. Dolní úsek je v provozu.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, mlha, dva stupně pod nulou a vítr dosahoval rychlosti přes 70 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy Krkonošského národního parku ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Krkonoše jsou v současnosti bez lavinového nebezpečí. Na hřebenech je podle horské služby pět až 35 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.

"V současné době se na horách teploty pohybují okolo nuly. Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta, na kterou napadlo pět centimetrů sněhu v kombinací se silným jihozápadním větrem. Pod 1000 metrů nad mořem byly srážky dešťové," uvedl ráno Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše

V Královéhradeckém kraji má být dnes zataženo, na východě zpočátku až oblačno, ojediněle, během odpoledne na většině území déšť, nad 900 metrů srážky přechodně smíšené nebo i sněhové. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi čtyřmi až sedmi stupni nad nulou, na horách mezi plus jedním až plus třemi stupni. I dnes má vát na horách čerstvý vítr, na horách může v nárazech dosahovat rychlosti 70 kilometrů v hodině.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď