Index: Většina podílových fondů loni prodělala, akciové fondy ztratily 13 pct.

foto Makléř na burze ve Frankfurtu. Ilustrační foto.

Praha - Většina podílových fondů loni přes podzimní zlepšení výkonnosti prodělala. Akciové fondy ztratily v roce 2022 zhruba 13 procent, dluhopisové fondy přibližně dvě procenta a smíšené fondy kolem osmi procent. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za prosinec, který má ČTK k dispozici.

Vývoj hodnot podílových fondů zaměřených na akcie i na dluhopisy byl v prosinci negativní. Hlavní příčinou byla podle společnosti Partners rozhodnutí centrálních bank, které začaly hromadně zvedat základní úrokové sazby. Růst výnosů tlačil níže ceny dluhopisů a obecně přísnější rétorika centrálních bank dopadla na ceny akcií, uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Otočka směrem dolů byla podle něj o to překvapivější, že z hlavních ekonomik přicházela lepší makroekonomická čísla. “Inflační čísla začala klesat, zpomalení ekonomik nenaznačuje příchod tvrdé recese a čísla o nezaměstnanosti jsou stále velice lichotivá. A právě tato relativně lepší čísla způsobila, že centrální banky mají o trochu více prostoru na další zvedání sazeb, což vyplašilo mnoho investorů,“ vysvětlil Mašát.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v ČR se podle Partners pohybovala v prosinci okolo minus 4,6 procenta. V roce 2022 ztratili investoři v průměru 12,8 procenta.

Prosincový růst výnosů, respektive pokles cen dluhopisů stál za negativní výkonností kvalitních dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc podle Partners klesla o 0,4 procenta. Za posledních 12 měsíců je to nominální ztráta 1,7 procenta způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala inflace a základní sazba ČNB.

Nárůst rizikových prémií související s negativní vlnou na akciových trzích srazil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů v prosinci prohloubily své ztráty a klesly o 0,6 procenta, plyne z dat Partners. Meziročně jsou podle nich níže o 7,6 procenta.

Smíšené fondy podle Partners indexu korigovaly svoji hodnotu v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy. V průměru se snížila meziměsíčně o dvě procenta, meziročně ztratily 8,4 procenta.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni od ledna do konce září klesl o tři miliardy na 705 miliard korun. Největší pokles majetku zaznamenaly podle dat Asociace pro kapitálový trh fondy smíšené, naopak největší nárůst fondy dluhopisové. Ve třetím čtvrtletí ale majetek začal opět růst.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď