V ČR loni zprovoznili 33.760 fotovoltaických elektráren, meziročně o 366 pct víc

foto Výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář vystoupil na tiskové konferenci k výsledkům solárního trhu a nových instalací za rok 2022, 10. ledna 2023, Praha.

Praha - V České republice bylo loni zprovozněno 33.760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Postupně se zvyšuje i průměrná velikost elektráren. Rostoucí počet instalací ovšem naráží na limity v podobě nedostatečných kapacit instalačních firem nebo na kvalitu jejich práce. Výsledky z loňského roku dnes prezentovala novinářům Solární asociace.

Fotogalerie

Tahounem instalací byly elektrárny s výkonem do deseti kilowattpeaků (kWp), tedy primárně domácí instalace. Bylo jich 32.909 s celkovým výkonem 237,3 MWp. Nejvíce elektráren technici připojili ve Středočeském kraji (6079), nejméně naopak v Karlovarském kraji (682).

Významně podle asociace posílil i segment firemních instalací, poprvé se v Česku po mnoha letech stavěla i zařízení s výkonem nad 1 MWp. To odráží i průměrná velikost elektráren, která stoupla z předloňských 6,6 kWp na loňských 8,6 kWp. "V letošním roce se postaví obrovské množství firemních elektráren z Národního plánu obnovy," podotkl ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Očekává například stavby velkých pozemních elektráren v oblasti brownfieldů nebo první agrivoltaické projekty, které kombinují zemědělskou produkci s výrobou elektřiny ze slunce. O dotace podle něj dosud požádalo více než 6000 firem.

Podle asociace ovšem přišel podobný boom pozdě. Varovali jsme, že se u nás málo ve srovnání s okolními státy málo staví," upozornil Krčmář. V době velkého zdražování energií se podle něj mohlo hodně zdrojů ušetřit.

Prudký nárůst žádostí o instalace podle asociace ovšem vedl i k některým omezením. Tím jsou především nedostatek instalačních firem a otázky kvality jejich práce. "Počet dotazů na vhodné řešení elektrárny a spolehlivého dodavatele byl loni enormní," řekl Krčmář. Asociace proto vydala kodex kvality instalačních společností. Problémy se také objevují při připojování elektráren do distribučních sítí, především na jižní Moravě. "Potřebujeme investice do infrastruktury, ale i změnu rezervačního systému a výpočtu volných kapacit," podotkl Krčmář.

I přes rekordní počet loňských instalací Česko podle něho zároveň dál výrazně zaostává za některými okolními státy. Například v Polsku loni zprovoznili přes 4900 MW, v Nizozemsku to bylo kolem 4000 MW. Podle asociace navíc tyto země zaznamenávaly podobná čísla i v předchozích letech.

Instalací by mělo přibývat i letos. Asociace očekává využití fotovoltaik i na střechách bytových domů, což od letoška umožní úpravy legislativy. Solární asociace ovšem zdůrazňuje nutnost dalších změn ke zrychlení a zjednodušení výstavby obnovitelných zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď