Průzkum: Jen čtvrtina Němců chce výraznější zbrojní podporu Ukrajiny

foto Ilustrační foto - Německý kancléř Olaf Scholz stojí u samohybného protileteckého systému Gepard pro ukrajinskou armádu.

Berlín - Jen čtvrtina Němců je přesvědčena o tom, že by spolková republika měla zesílit zbrojní podporu Ukrajiny, ukázal průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD. Prakticky stejná část Němců (26 procent) považuje už současnou úroveň podpory za přehnanou, 41 procent pak za přiměřenou. Berlín ve čtvrtek oznámil, že Kyjevu poskytne bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné obrany Patriot.

Německá nabídka několika desítek Marderů a systému Patriot, který chce šéf německého letectva předat co nejrychleji, je pro Berlín podle pozorovatelů zásadním obratem ve vojenské pomoci Ukrajině. Kyjev o Mardery opakovaně žádal, německý kancléř Olaf Scholz ale dosud takové dodávky odmítal. Zdůvodňoval to tím, že spolková republika bude v pomoci vždy postupovat v souladu se spojenci, aby předešla přímému konfliktu s Moskvou.

Obavy, které válka vyvolaná Ruskem přináší, zrcadlí i průzkum veřejného mínění pro ARD. Právě tento konflikt označuje 24 procent Němců za otázku, které se politici musí předně věnovat. S 19 procenty následuje energetická politika, se 17 ochrana životního prostředí a boj se změnami klimatu a se 14 procenty inflace.

O tom, že válka na Ukrajině skončí letos, je přesvědčeno 32 procent dotázaných, 58 procent z nich si to nemyslí.

Pokud jde o podporu Ukrajiny dodávkami zbraní, ukázal průzkum uskutečněný ještě před oznámením o dodávce Marderů znatelné rozdíly mezi západem a východem spolkové republiky. Na západě nynější úroveň dodávek za přehnanou považuje 23 procent lidí, v zemích bývalé Německé demokratické republiky (NDR) procent 40.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď