Rusové navzdory deklarovanému příměří útočili na civilní cíle

foto Hasič stojí u domu v ukrajinském Chersonu, který hoří po ruském ostřelování 6. ledna 2023.

Kyjev/Moskva - Dělostřelecká palba u východoukrajinského Bachmutu pokračuje z obou stran navzdory příměří, které od dnešního poledne moskevského času (10:00 SEČ) jednostranně vyhlásilo Rusko. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na své reportéry na místě. Poradce ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko po začátku příměří na telegramu upozornil na ruské ostřelování Kramatorsku nedaleko Bachmutu a později také na ruské ostřelování nemocnice v Doněcké oblasti. Ruská státní televize Rossija-1 spojovaná s prokremelskou propagandou předtím tvrdila, že příměří platí podle plánu podél celé frontové linie na Ukrajině.

Jednostranné 36hodinové příměří po dobu pravoslavných Vánoc ve čtvrtek nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Platit má od dnešního poledne moskevského času (10:00 SEČ) do sobotní půlnoci (22:00 SEČ). Podle Kyjeva jde o pokrytectví a skeptičtí jsou ohledně motivů ruského vůdce i západní představitelé.

"Dnes v poledne začalo platit příměří podél celé linie dotyku, pokračovat bude do 7. ledna," zaznělo ve vysílání ruské televize. Novináři AFP na frontě následně uvedli, že u Bachmutu, epicentru bojů na východní Ukrajině, se po 10:00 SEČ ozvaly výstřely na ukrajinské i ruské straně. Intenzita ostřelování ale podle nich byla menší než v předchozích dnech.

Navzdory ruskému ujišťování dnes ruské síly dál útočily na Ukrajinu, a to i na civilní cíle, tvrdí Kyjev. Rusové jen nedlouho po deklarovaném začátku příměří podle oznámení Tymošenka z ukrajinské prezidentské kanceláře dvakrát ostřelovali Kramatorsk, přičemž střely zasáhly obytné domy.

Odpoledne pak Tymošenko uvedl, že ruské síly zaútočily na rezidenční oblasti ve městě Kurachove, které stejně jako Kramatorsk leží v Doněcké oblasti. Při útocích na Kurachove byla podle něj mimo jiné zasažena nemocnice, kde v tu dobu bylo 21 lidí. Podle starosty města Romana Paduna utrpěla zranění jedna ze zdravotnic. Padun rovněž informoval o poškození obytných vícepodlažních budov.

O ruské palbě dnes odpoledne pak informoval šéf východoukrajinské Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Za první tři hodiny příměří podle něj ruské invazní síly v tomto regionu 14krát pálily z děl a třikrát zaútočili na jednu z obcí. "Lidé v deokupovaných vesnicích sedí celý den ve sklepích. Pravoslavní vrazi jim tak přejí na Vánoce," napsal na telegramu náčelník oblastní správy.

Ruská strana tvrdí, že pouze opětovala palbu, píše v této souvislosti na svém ruskojazyčném webu stanice BBC a připomíná čtvrteční prohlášení vůdce proruských separatistů v sousední Doněcké oblasti Denise Pušilina, který jednak zpochybnil vánoční příměří a také uvedl, že Putinův rozkaz se týká pouze zastavení útočných operací. Jeho jednotky se podle něj budou bránit "provokacím" nepřítele.

Také Moskva obvinila Ukrajinu z ignorování příměří. Ukrajinské ozbrojené síly podle agentury TASS přesně na úvod jednostranného příměří ostřelovaly východoukrajinský Doněck, který ovládají proruští separatisté.

Prohlášení jednotlivých stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně nezávisle ověřit.

Novináři agentury Reuters na frontové linii slyšeli výbuchy, které podle ukrajinských jednotek představovaly příchozí ruskou palbu. Podle Ukrajinců byl v této části fronty poměrně klidný den, což ale nepřipsali příměří, nýbrž sněžení, které znemožňovalo létání bezpilotních letounů a ztěžovalo zjišťování cílů pro dělostřelectvo, píše Reuters.

Brzy ráno kromě toho ruské síly podle ostřelovaly hasičskou stanici v jihoukrajinském Chersonu, uvedl ruskojazyčný server BBC. Šéf Chersonské oblasti Jaroslav Januševyč později sdělil, že zahynul jeden záchranář a čtyři další utrpěli zranění.

Ukrajinští představitelé včetně prezidenta Volodymyra Zelenského ve čtvrtek zpochybnili motivaci, která Rusko k prvnímu podobně plošnému klidu zbraní od začátku války vedla. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ruský krok označil za pokrytecký. Podle Zelenského chce Moskva využít Vánoce jako zástěrku, aby alespoň na chvíli zastavila ukrajinský postup na Donbasu.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dnes na telegramu Ukrajince varovala, že Rusové mohou plánovat o svátcích na okupovaných územích teroristické útoky. "Vyzývám občany k opatrnosti a pokud je to možné, aby se vyhýbali místům s velkým počtem lidí," napsala vicepremiérka.

Putinem vyhlášené dočasné příměří je podle ISW asi informační operací

Dočasné příměří v bojích na Ukrajině, které mají ruské jednotky na příkaz prezidenta Vladimira Putina dodržovat od dnešních 10:00 SEČ, je podle amerického Institutu pro studium války (ISW) zřejmě jen informační operací s cílem poškodit pověst Ukrajiny. Kyjev oznámený 36hodinový klid zbraní odmítá, příměří podle něj bude možné jen po stažení ruské armády z ukrajinského území.

ISW uvádí, že Putin se může snažit o příměří s cílem umožnit ruským jednotkám, aby si odpočinuly a obnovily ofenzivu v kritických oblastech fronty. "Taková operace by přinesla nepoměrnou výhodu ruským silám a začala připravovat Ukrajinu o iniciativu," píší američtí analytici v hodnocení aktuální situace. Putin podle nich nemůže očekávat, že by Kyjev přistoupil na podmínky nečekaně vyhlášeného příměří, a možná ho oznámil s cílem ukázat Ukrajince jako nepřizpůsobivé a neochotné vyjednávat.

ISW poznamenává, že zorganizovat a uvést v život klid zbraní nějaký čas trvá a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě 14. prosince říkal, že Rusko žádné příměří na ortodoxní Vánoce neplánuje. "Datum ruských ortodoxních Vánoc je známé po staletí, a pokud by to Putin s nábožensky motivovaným příměřím myslel vážně, měl více než dost času ho připravit," podotýká ISW. Pro ruskou propagandu je Putinovo nábožensky motivované příměří součástí informační operace, v níž je Ukrajina vydávána za někoho, kdo potlačuje věřící, a Putin za opravdového ochránce křesťanské víry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď