Ruští vojáci pokračují v ofenzivě u Bachmutu, uvádí ukrajinské velení

foto Ilustrační foto - Ukrajinský tank na frontové linii v Charkovské oblasti, 24. prosince 2022.

Kyjev - Ruští vojáci stejně jako v závěru minulého roku pokračují v ofenzivních operacích okolo Bachmutu, uvedl v ranním hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky podle něj ostřelují i civilní cíle, a to zejména na severu Doněcké oblasti a v jihoukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.

Za posledních 24 hodin vyslalo podle ukrajinského generálního štábu Rusko sedm raket, podniklo 18 vzdušných útoků a přes 85 úderů ze salvových raketometů. Tyto útoky soustředilo "zejména na civilní infrastrukturu měst Kramatorsk v Doněcké oblasti, Záporoží a Cherson. Mezi civilním obyvatelstvem jsou oběti," napsalo ukrajinské velení. Varovalo také, že nad celým územím Ukrajiny stále platí nebezpečí vzdušných útoků.

Škody po nočním ostřelování oznámily úřady v Záporoží, podle kterých ruské protiletadlové rakety S-300 zničily zařízení patřící ke kritické infrastruktuře. Tyto rakety Rusko používá k útokům na pozemní cíle. Blíže neurčený objekt, který ukrajinské úřady podle BBC úmyslně nejmenovaly, ruský útok zcela zničil. Místní správa a policie zveřejnily fotografie kráteru poblíž obytných budov, při útoku podle nich byl zraněn nejméně jeden člověk.

Ofenzivní operace ruská armáda podle ukrajinského generálního štábu dále soustředí na oblast strategicky významného Bachmutu. Jednotky Moskvy se také snaží vylepšit své taktické pozice ve směru na Kupjansk v Luhanské a Lyman a Avdijivku v Doněcké oblasti.

Zprávy obou znepřátelených stran o současném konfliktu, který rozpoutal vpád ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, nelze nezávisle ověřit.

O ruské ofenzivě v okolí Bachmutu a Avdijivky a možné snaze o posílení pozic ruské armády na západě Doněcké oblasti píše v analýze také americký Institut pro studium války (ISW). Ruské síly podle něj pokračují v omezených protiútocích podél linie mezi městy Svatove a Kreminna, Ukrajina ostřeluje ruské logistické pozice v Luhanské oblasti.

Ruská armáda se podle analytiků ISW potýká se systémovým selháním na všech úrovních procesu formace sil, což negativně ovlivňuje výcvik vojáků a poškozuje operační schopnosti Ruska na Ukrajině. ISW se odvolává na ruské vojenské bloggery, podle kterých Moskva nedávno vyslala na frontu nově mobilizované vojáky s dělostřeleckým a tankovým výcvikem a zařadila je do pěších divizí.

Takový postup není neobvyklý, ukazuje ale na širší potíže, kdy ruské síly nevěnují dostatek času výcviku jednotek, píše ISW. "Zařazení špatně vycvičených dělostřelců do pěších jednotek bez jejich výcviku pro pěší bojové operace z nich pravděpodobně udělá jen potravu pro děla," dodávají analytici.

Britská vojenská rozvědka dnes v pravidelném hodnocení situace na bojišti uvedla, že ruská armáda pravděpodobně špatně skladuje munici. Londýn k tomuto závěru vede vysoký počet vojenských obětí novoročního incidentu, při kterém Ukrajina zasáhla budovu školy v Makijivce nedaleko Doněcku. Rusko potvrdilo 89 mrtvých vojáků, Kyjev hovoří o stovkách obětí.

"Vzhledem k rozsahu škod existuje reálná možnost, že v blízkosti ubytování pro vojáky byla uskladněna munice, která při výbuchu explodovala," napsalo britské ministerstvo obrany na twitteru. "Tento incident poukazuje na to, jak neprofesionální postup (ruské armády) přispívá k vysokému počtu ruských obětí," dodává.

Americká společnost Planet Labs zveřejnila dva satelitní snímky oblasti Makijivky, jeden z 20. prosince a druhý ze 3. ledna. Na místě budovy je na nich vidět jen kráter a sutiny.

BBC: Moskva tvrdí, že zasáhla 35 systémů HIMARS. Ukrajina jich dostala jen 20

Rusko dosud oznámilo zničení nebo poškození 35 amerických raketometů HIMARS využívaných Ukrajinou, informoval dnes ruskojazyčný server BBC. Upozornil zároveň, že Kyjev těchto zbraňových systémů k začátku letošního roku obdržel jen dvacet.

Moskva o zničení těchto systémů hovoří pravidelně od loňského léta, kdy Ukrajina obdržela první dodávku od západních spojenců. Naposledy v úterý ruské ministerstvo obrany uvedlo, že nedaleko Kramatorsku ve východoukrajinské Doněcké oblasti zničilo několik raketometů HIMARS, spolu s dalším ukrajinským vybavením.

Ruskojazyčný server BBC spočítal, kolikrát se ruské ministerstvo obrany ve svých oficiálních hlášeních zveřejněným na telegramu zmínilo o zásahu raketových systémů HIMARS. Na této sociální síti ohlásilo zničení 24 raketometů, dalších 11 jich ruské síly "zasáhly" nebo "zdolaly".

Ukrajina ale dosud od Spojených států obdržela jen 20 raketometů HIMARS. Další mají přijít v tomto roce. Podle amerických představitelů se Rusku nepodařilo zničit ani jeden z raketových systémů. Za stejným tvrzením stojí i ukrajinští činitelé.

List The Washington Post v srpnu uvedl, že ukrajinská armáda používá dřevěné makety raketometů HIMARS, aby na jejich zničení donutila Moskvu plýtvat drahými střelami s plochou dráhou letu.

Díky raketometům HIMARS, které dokážou zasáhnout ruské vojenské cíle na velkou vzdálenost, se Ukrajině podle BBC podařilo zbrzdit ruský postup na východní a jižní Ukrajině včetně osvobození jihoukrajinského města Cherson nebo Charkovské oblasti. Podle ruského ministerstva obrany s pomocí HIMARS zasáhli Ukrajinci na přelomu roku i Makijivku. Při útoku podle ruských úřadů zahynulo 89 vojáků, podle ukrajinské bilance bylo obětí několik stovek.

Umělce v Charkově odsoudili za kolaboraci na deset let

K deseti letům vězení za kolaboraci s nepřítelem odsoudil soud v Charkově na východě Ukrajiny umělce, který vyráběl letáky a pohlednice pro ruskou armádu. Oznámila to dnes generální prokuratura. Jméno jednašedesátiletého umělce neuvedla, jen to, že dříve pracoval jako režisér v jedné charkovské televizi.

Návrhy s vyobrazením symbolů, které jsou na Ukrajině zakázány, umělec posílal do Ruska dceři, která je nabídla ruskému ministerstvu obrany a dalším úřadům.

Pohlednice a plakáty, kterých byly vytištěny tisíce kusů, měly zvýšit bojovou morálku ruských vojáků, což podle prokuratury zaznamenal i Kreml.

Obžalovaný u soudu svou vinu v plném rozsahu přiznal.

Konflikt na Ukrajině stagnuje, aktivity nevedou k žádoucímu efektu, míní expert

Dynamika konfliktu na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany stagnuje, obě strany podle něj dospěly do kulminačního bodu, kdy aktivity na jedné i druhé straně nevedou k žádoucímu efektu. Petráš to napsal v analýze pro ČTK.

Poslední období války na Ukrajině podle Petráše charakterizují dva hlavní jevy, a to systematické raketové útoky na objekty ukrajinské kritické infrastruktury a pokračující boje v linii ukrajinské fronty. Oba měly z hlediska svého průběhu podle něj několik zvláštností. Projevila se například slabá schopnost obou stran ovládnout a kontrolovat vzdušný prostor a získat vzdušnou převahu nad protivníkem, uvedl.

"Na straně ruské armády se ukazuje, že je chybou, když ruské operační doktríny vyžadují ovládnutí vzdušného prostoru a získání letecké převahy pouze v úzce vymezeném místě operace, a ne, tak jak je to běžné, v celém rozsahu operačního prostoru," upozornil Petráš. V případě ochrany vzdušného prostoru Ukrajiny se pak podle něj projevuje především zásadní nedostatek v materiálním a zbraňovém vybavení systémů protivzdušné obrany a také nedostatek sil a prostředků vojenského letectva.

"Nedostatky ve schopnostech na straně Ruska i Ukrajiny tak vedou k situaci, kdy ani jedna strana není schopna získat operační výhody, které by umožňovaly úspěšné vedení činnosti pozemních sil a dosažení strategicky významných územních zisků," uvedl Petráš.

Lze podle něj říct, že situace ve vzdušném prostoru ukrajinského bojiště odráží i situaci na frontové linii. V severovýchodní části frontové linie, respektive východně od Charkova, se ukrajinské jednotky snaží o získání důležitých dopravních uzlů v oblasti Svatove - Starobilsk a Kremmina. Zatím bezvýsledně. V centrální části fronty ruské jednotky usilují o získání území v oblasti Bachmutu, územní zisky jsou ale pouze sporadické. Jižní část frontové linie u Chersonu je pak poznamenána stažením ruských jednotek a snahou vybudovat silné opěrné body, uvedl Petráš. Ty se podle něj pravděpodobně stanou výchozími místy pro zahájení jarní ofenzivy ruských sil, které se budou snažit o překročení delty Dněpru a o znovuzískání území na pravém břehu této řeky.

"V současné době však obě strany ztratily operační iniciativu a samotná dynamika konfliktu značně stagnuje. Dalo by se říci, že obě strany dospěly do takzvaného kulminačního bodu, kdy aktivity na jedné i druhé straně nevedou k žádoucímu efektu a konflikt opět spěje k patové situaci, kterou může změnit pouze změna strategie na jedné či druhé straně," uvedl odborník.

Válka se tak podle něj zjevně znovu dostává do fáze statického opotřebovávacího konfliktu, kdy ani jedna strana není schopna vojensky zvrátit vývoj ve svůj prospěch. Tato situace je podle něj dána tím, že žádná strana v současné době nedisponuje dostatečnou kapacitou mechanizovaných jednotek s potřebnou palebnou silou, které by dokázaly efektivním manévrem proniknout do hloubky protivníkovy operační sestavy a vytlačit ho z obsazeného území.

Petráš uvedl, že i když se hovoří o možnosti dodávek systémů protiraketové a protivzdušné obrany Ukrajině, o dodávkách samohybných houfnic a dalších dělostřeleckých protiletadlových kompletů, rozhodující roli pro úspěch Ukrajiny ve válce s Ruskem bude hrát těžká obrněná technika pro mechanizované jednotky pozemních sil. Tedy tanky a bojová vozidla pěchoty. "Pokud tento typ techniky nebude mít Ukrajina v dostatečném počtu a nebude mít dostatečný počet jednotek vycvičených pro daný typ techniky, nelze očekávat zásadní posun ve vývoji konfliktu ve prospěch Ukrajiny," uvedl Petráš.

Na straně Ruska se v současnosti naopak hovoří o přípravě další vlny mobilizace. Nicméně samotný fakt zvýšení početního stavu sil na frontě podle odborníka nedává záruku úspěšného postupu ruské armády. "Stav schopností na straně ukrajinské i ruské tudíž v současnosti nenasvědčují tomu, že by se měla udát vojenská akce, která by situaci na frontě zcela zásadně změnila," uzavřel Petráš.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď